Nieoficjalnie: dzieci wracające z zagranicznych wakacji nie będą trafiały na kwarantannę. Rząd planuje zmiany

Trwają prace nad przepisami, które będą zwalniały dzieci do 12. roku życia z obowiązku odbycia kwarantanny po powrocie z zagranicy - podaje nieoficjalnie RMF FM. Obecnie na kwarantannę nie trafiają tylko te dzieci, które po powrocie mają stwierdzony negatywny wynik testu na koronawirusa.

Zmiany, o których informuje nieoficjalnie RMF FM, mają zostać wprowadzone tuż przed wakacjami - 26 czerwca. Dzieci do 12. roku życia, które obecnie nie mogą zostać zaszczepione, będą mogły uniknąć kwarantanny po powrocie z wakacji za granicą.

Obecnie, by nie musiały trafiać na kwarantannę, muszą mieć negatywny wynik testu na koronawirusa. RMF FM informuje, że właśnie trwają prace nad rozporządzeniem w tej sprawie. 

Zobacz wideo Na wakacje zostaną otwarte dyskoteki, a w kinach zjemy popcorn

Koronawirus. Luzowanie restrykcji

Od niedzieli 13 czerwca wejdą w życie kolejne zmiany w ograniczeniach sanitarnych związanych z epidemią COVID. Kolejne, na całe wakacje - w sobotę 26 czerwca.

Od 13 czerwca otwarte zostaną strefy gastronomiczne m,in. w kinach i teatrach, na koncertach oraz w innych instytucjach kultury i rozrywki. Ponadto od tego dnia w kościołach będzie mogło być zajętych 50 procent miejsc, nie licząc osób w pełni zaszczepionych przeciw COVID-19.

Od 26 czerwca pełne szczepienie będzie uznawane 14 dni po przyjęciu szczepionki. Do wszystkich limitów, które zostają wprowadzone, nie będą liczyły się osoby w pełni zaszczepione. 

Mateusz Morawiecki i Adam NiedzielskiRząd znosi obostrzenia na okres wakacyjny. Złagodzone limity m.in. w hotelach

Od tego dnia w hotelach i obiektach wypoczynkowych obłożenie będzie mogło wynosić 75 procent. Limit nie dotyczy zorganizowanych grup dzieci i młodzieży poniżej 12. roku życia. Wtedy też w kinach i teatrach zacznie obowiązywać limit 75-procentowe obłożenie na sali i widowni.

Także w restauracjach obłożenie stolików będzie wynosić 75 procent. W świątyniach będzie mogło być zajętych 75 procent miejsc. Na dyskotekę wejdzie maksymalnie 150 osób. Bez zmian pozostanie przepis dotyczący imprez rodzinnych, czy zgromadzeń - limit będzie wynosił 150 osób.

=Otwarcie ogrodkow przy restauracjach po lockdownie w PoznaniuKoronawirus i zmiany w restrykcjach. Co nowego w wakacje? [LISTA ZMIAN]

Na wydarzeniach sportowych i koncertach na obiektach sportowych limit będzie wynosił 50 procent miejsc. Z kolei limit w wesołych miasteczkach wzrośnie do 75 procent.

W siłowniach, klubach fitness, kasynach, obiektach handlowych, placówkach pocztowych, na targach, konferencjach, wystawach i salach zabaw obowiązywał będzie limit 1 osoby na 10 metrów kwadratowych.

W transporcie będzie mogło być 100-procentowe obłożenie. Pasażerowie powinni mieć maseczki zakrywające usta i nos. Dodatkowo w najbliższym czasie na warszawskim Stadionie Narodowym otwarta zostanie strefa kibica.

Więcej o: