WHO: liczba szczepień w Europie jest zbyt mała, by zapobiec nawrotowi pandemii

- Liczba wykonanych szczepień przeciw Covid-19 w Europie nie wystarczy, by zapobiec nawrotowi pandemii - ocenił w czwartek dyrektor Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) na Europę Hans Kluge. Zaapelował o kierowanie się zdrowym rozsądkiem podczas podróży.

Dyrektor WHO dr Hans Kluge podczas konferencji prasowej, która miała miejsce w czwartek (10 czerwca), podkreślił, że obecny poziom zaszczepienia społeczeństwa w Europie nie wystarczy, by zapobiec nawrotowi pandemii koronawirusa.

Posłuchaj podcastu Bodnar o certyfikatach covidowych: Bardzo dobrze, że zostaną wprowadzone

Dr Kluge: Podczas wakacyjnych podróży wciąż trzeba być świadomym ryzyka koronawirusa

- Państwa powinny wyciągnąć wnioski z nawrotu fali zakażeń po zeszłorocznym sezonie letnim, mimo realizowanych obecnie programów szczepień. Dotychczas tylko 30 proc. mieszkańców Europy zostało zaszczepionych co najmniej jedną dawką szczepionki przeciw Covid-19, co nie wystarczy, by zapobiec kolejnej fali zakażeń koronawirusem - wskazał dr Kluge na konferencji prasowej.

Jak zaznaczył dyrektor WHO na Europę, należy podczas wakacji wciąż pamiętać, że pandemia nadal panuje. - Jeżeli zdecydujecie się na podróże, podróżujcie rozważnie. Bądźcie świadomi ryzyka - apelował.

Jak dodał, "wraz ze wzrostem liczby spotkań towarzyskich, wzmożoną mobilnością ludzi, organizacją dużych festiwali i wydarzeń sportowych w nadchodzących dniach i tygodniach Biuro Regionalne WHO dla Europy apeluje o rozwagę".

W ostatnich miesiącach liczba nowych przypadków zakażenia koronawirusem, zgonów i hospitalizacji spadła, co pociągnęło za sobą łagodzenie obostrzeń w 36 z 53 państw kontynentu. 

Dyrektor regionalny WHO mówił również o "wysokiej transmisyjności" tzw. wariantu indyjskiego koronawirusa, który jest obecny w Europie.

Autorzy: ska/ akl/ PAP

****

Stopniowe łagodzenie restrykcji w Unii Europejskiej

Komisja Europejska zarekomendowała pod koniec maja 2021 r. łagodzenie restrykcji na terenie państw Unii Europejskiej. Apel wystosowano w związku z wprowadzeniem unijnych certyfikatów covidowych, które mają umożliwić łatwiejsze podróżowanie. 

"Wraz z poprawą sytuacji epidemiologicznej i przyspieszeniem kampanii szczepień proponujemy, aby kraje UE stopniowo łagodziły środki związane z podróżowaniem, w tym przede wszystkim dla posiadaczy unijnego cyfrowego certyfikatu COVID" – przekazano na oficjalnym profilu Komisji Europejskiej.

***

Koronawirus: wszystkie aktualne informacje i zalecenia na gov.pl.

Więcej o: