Rząd otwiera kościoły dla większej liczby wiernych. To także odpowiedź na apel abp. Gądeckiego

Premier Mateusz Morawiecki i minister zdrowia Adam Niedzielski zapowiedzieli zmiany w limitach obowiązujących w kościołach. Pierwsze luzowanie obostrzeń będzie mieć miejsce w połowie czerwca.
Zobacz wideo Od 1 czerwca Polska przystępuje do systemu unijnych certyfikatów covidowych

- Kolejne fazy luzowania nie oznaczają końca pandemii, ale na wakacje, przede wszystkim dzięki szczepieniom, możemy dalej luzować obostrzenia - powiedział podczas konferencji premier Mateusz Morawiecki

kościół (Zdjęcie ilustracyjne)Premier: Podjęliśmy decyzję ws. liczby wiernych w kościołach

Limity w kościołach. Morawiecki odpowiada na apel abp. Gądeckiego

Zmiany w limitach w kościołach premier Morawiecki zapowiadał już podczas konferencji 8 czerwca.

- W wyniku tych dyskusji z ostatnich kilku dni podjęliśmy rzeczywiście decyzję, żeby - podobnie jak to jest w innych miejscach - te święte dla Polaków miejsca, jakim są kościoły, także mogły być nawiedzane w większych grupach osób. Dlatego ta decyzja, która będzie obowiązywała od najbliższego tygodnia dotyczy właśnie również kościołów - tłumaczył wówczas premier. To też odpowiedź na list abp. Stanisława Gądeckiego, w którym przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski zaapelował do szefa rządu o zniesienie obostrzeń

Mateusz Morawiecki z rodziną w BieszczadachMateusz Morawiecki wyjechał w Bieszczady. "Nie ma to jak polskie góry"

Rząd łagodzi limity w kościołach

Jak przekazał premier podczas konferencji, od 13 czerwca w kościołach będzie obowiązywać limit 50 proc. zajętości miejsc. Od 26 czerwca limit ten zwiększy się natomiast do 75 proc. miejsc.

Premier zapewnił także, że osoby zaszczepione nie będą wliczane do limitów. Minister Niedzielski przekazał natomiast, że dostępne są już aplikacje na telefony z systemem Android oraz iOS, które pozwolą skanować kody QR z potwierdzeniami szczepień.

- To jest odpowiedzialnością organizatora, żeby przestrzegać limitów, tak mamy skonstruowaną regulację i w związku z tym to organizator będzie wymagał potwierdzenia, bo on potem będzie rozliczony z przestrzegania limitu - powiedział Morawiecki. Dodał też, że po stronie osoby zaszczepionej leżeć będzie posiadanie dowodu przyjęcia preparatu - może być to wydruk kodu QR lub potwierdzenie na urządzeniu mobilnym.

Więcej o: