Rząd znosi obostrzenia na okres wakacyjny. Złagodzone limity w hotelach i kościołach

- Od 26 czerwca w hotelach i obiektach wypoczynkowych limit zajętych pokoi będzie wynosić 75 proc. Nie będą do niego włączane dzieci do 12. roku życia - powiedział premier Mateusz Morawiecki w trakcie konferencji prasowej. Złagodzenie obostrzeń na okres wakacyjny będzie dotyczyć również kościołów, a także dyskotek, targów i konferencji. Nowe zasady mają obowiązywać przez okres wakacyjny.

- Od 13 czerwca więcej osób będzie mogło być w kościołach - zajęte będzie mogło być w nich 50 proc. miejsc. Większość nowych zasad będzie natomiast obowiązywać od 26 czerwca. Od tego dnia targi i konferencje będą mogły zaprosić większą liczbę gości - limit zwiększy się do jednej osoby na 10 metrów kwadratowych - zapowiedział premier Mateusz Morawiecki. Jak dodał, od 26 czerwca limit wiernych w kościołach zostanie zwiększony do 75 proc. 

Zobacz wideo Kolejne luzowanie obostrzeń. Więcej osób w kościołach czy na wydarzeniach sportowych

Rząd znosi obostrzenia. Złagodzono limity w hotelach i kościołach, działalność wznowią dyskoteki

- Wydarzenia na obiektach sportowych, takich jak stadiony, będą mogły odbywać się z 50-procentowym limitem publiczności. Od 26 czerwca w hotelach i obiektach wypoczynkowych zwiększamy limit zajętych pokoi do 75 proc. Do tego limitu nie będą włączane dzieci do 12. roku życia - poinformował szef rządu.

Minister zdrowia Adam Niedzielski przekazał, że od 26 czerwca otwarte będą również dyskoteki, w których będzie mogło się bawić maksymalnie 150 osób. Zapowiedział też, że od najbliższego weekendu w kinach będzie można korzystać z oferty gastronomicznej, a od 26 czerwca limit zajętych miejsc zwiększy się w nich do 75 proc. (dotyczyć będzie to również teatrów). Z kolei w restauracjach zajętych będzie mogło być nie 50, a 75 proc. stolików. 

Od 26 czerwca zmianie ulegną także zasady obowiązujące na siłowniach oraz w klubach fitness, kasynach, obiektach handlowych, placówkach pocztowych, bibliotekach i salach zabaw - w tych obiektach będzie mogła przebywać jedna osoba na każde 10 metrów kwadratowych. Zniesione zostaną również limity w środkach transportu publicznego, ale wciąż będzie obowiązywało w nich noszenie maseczek. 

- Każdą z tych zasad chcemy uzupełnić o jedną zasadniczą regułę. Wspomniane limity nie obowiązują osób, które zostały zaszczepione - podkreślił Morawiecki. 

Nowe zasady mają obowiązywać przez lipiec i sierpień. 

- Wszyscy czekaliśmy na moment oddechu po III fali koronawirusa i jest on teraz na wyciągnięcie ręki, bo dane są coraz lepsze. Pamiętajmy jednak, że pandemia może jeszcze tu i ówdzie wybuchać. Dowodem na to jest sytuacja w Wielkiej Brytanii czy Francji. Musimy wciąż zachowywać czujność, ale przybywa też zaszczepionych. Na początku czerwca pobiliśmy rekord - ponad 620 tys. szczepień dziennie - powiedział szef rządu. 

Więcej o: