Francja. Premier izoluje się po tym, jak u jego żony stwierdzono zakażenie koronawirusem

Premier Francji Jean Castex będzie izolował się przez siedem dni po tym, jak u jego żony test na Covid-19 dał wynik pozytywny - poinformowała w środę wieczorem kancelaria szefa rządu.

Jak przekazano w komunikacie cytowanym przez agencję Reutera, test wykonany u polityka wieczorem nie wykazał zakażenia. 

Zobacz wideo Bodnar o certyfikatach covidowych: Bardzo dobrze, że zostaną wprowadzone

Francja. Premier Jean Castex poddaje się tygodniowej izolacji

Komunikat pojawił się po dniu, w którym premier zwiększył liczbę spotkań. Był m.in. na słynnym podparyskim targu Rungis, w restauracji i na siłowni w ramach trzeciej fazy wychodzenia kraju z lockdownu, która rozpoczęła się w środę.

Jean Castex pod koniec grudnia ub. roku poddał się izolacji po kontakcie z prezydentem Emmanuelem Macronem, który przechodził zakażenie koronawirusem. (PAP)/ ksta/ akl/

Od środy luzowanie obostrzeń sanitarnych we Francji

Od środy we Francji rozpoczął się kolejny etap luzowania obostrzeń sanitarnych, m.in.: przesunięta zostanie godzina policyjna, otwarte wnętrza restauracji oraz baseny, wchodzi też w życie paszport sanitarny, a większość pracowników może wrócić do pracy stacjonarnej.

Obowiązująca we Francji do 30 czerwca godzina policyjna została od środy przesunięta z 21 na 23. Tarasy barów i restauracji ponownie otwarte od 19 maja z limitem 50 proc. klientów, będą mogły obecnie zaprosić więcej osób oraz obsługiwać gości wewnątrz lokali z limitem 50 proc. obłożenia oraz maksymalnie sześcioma osobami przy jednym stoliku. Niektóre francuskie restauracje czekały z ponownym otwarciem do 9 czerwca z powodu braku ogródków i tarasów.

Władze zezwoliły na zwiększenie widzów w kinach do 65 proc. obłożenia. W muzeach zasady dystansowania zostaną zredukowane do jednej osoby na cztery metry kwadratowe z obowiązującego wcześniej limitu ośmiu metrów kwadratowych. Limity te będą miały również zastosowanie do niektórych firm i przedsiębiorstw. W miejscach kultu lub podczas ceremonii, takich jak wesela, jedno na dwa miejsca może być zajęte. Pogrzeby będą natomiast ograniczone do 75 osób.

Paszport sanitarny - wymagany od osób powyżej 11. roku życia

Od środy we Francji wchodzi w życie również paszport sanitarny zwany karnetem sanitarnym, który wymagany będzie od osób powyżej 11. roku życia, jeśli chcą uczestniczyć w niektórych wydarzeniach (m.in. imprezach na stadionach, targach, pokazach) z udziałem ponad 1000 osób oraz w czasie podróży na Korsykę lub do terytoriów zamorskich Francji. Dokument ten nie będzie obowiązkowy dla wszystkich czynności związanych z życiem codziennym: w miejscu pracy, supermarketach, usługach publicznych czy nawet restauracjach i kinach.

Szczepionka (zdjęcie ilustracyjne)Szczepienia przeciw COVID-19 od środy możliwe także w aptekach

Zamknięte od września ubiegłego roku kryte baseny zostały ponownie otwarte dla wszystkich z zachowaniem limitu 50 proc. Od 19 maja tylko osoby z zaświadczeniem lekarskim mogły korzystać z basenów. W czerwcu będą również stopniowo ponownie otwierane parki rozrywki. Po ponad siedmiu miesiącach zamknięcia Parc Asterix i Futuroscope zostaną otwarte 9 czerwca.

Disneyland Paris zaprasza natomiast gości od 17 czerwca. Park rozrywki Vendee w Puy du Fou zostanie ponownie otwarty cztery dni w tygodniu od 10 czerwca. W parkach rozrywki obowiązkowe będzie noszenia maseczki od 6. lub 11. roku życia w zależności od regulaminów.

Pracodawca może od środy zażądać od pracownika pracy stacjonarnej zamiast w zdalnym, jak do tej pory. Minimalna liczba dni pracy zdalnej w tygodniu powinna zostać określona w ramach dialogu społecznego w każdej firmie. Każdy pracownik musi mieć jednak przestrzeń pozwalającą na przestrzeganie zasady fizycznej odległości co najmniej jednego metra od innych osób. Ministerstwo pracy nie określiło jednak minimalnej liczby dni pracy zdalnej i prawdziwy powrót pracowników do biur spodziewany jest we wrześniu.

Maseczki obowiązkowe, ale łagodniejsze zasady przekraczania granic

Nadal obowiązuje nakaz noszenie maseczek zarówno wewnątrz pomieszczeń publicznych, jak i na ulicach.

Koronawirus. Testy. Zdjęcie ilustracyjneKoronawirus. Nowe zasady dla podróżujących z Polski do Holandii

Francja łagodzi też zasady przekraczania granic. Od 9 czerwca zaszczepieni Europejczycy będą mogli wjechać na teren kraju bez negatywnego wyniku testu PCR, który był obowiązkowy do tej pory. Osoby niezaszczepione nadal muszą okazać negatywny wynik testu, a osoby spoza strefy Schengen obowiązują również kwarantanny w zależności od sytuacji sanitarnej w danym kraju.

Z Paryża Katarzyna Stańko (PAP). 

koronawirus: aktualne informacje i zalecenia na gov.pl

Więcej o: