Koronawirus. Nowe zasady dla podróżujących z Polski do Holandii. MSZ zmienił kod na żółty

Od najbliższego czwartku podróżujący do Niderlandów z Włoch, Luksemburga, Polski, Czech i Słowacji zostaną zwolnieni z obowiązku posiadania testu na obecność koronawirusa. Holenderski MSZ zmienił kod dla tych krajów z pomarańczowego na żółty.

Obecnie podróżujący z państw, które są według holenderskich władz traktowane jako te o podwyższonym ryzyku zachorowań na COVID-19 (kod pomarańczowy), są zobowiązani do przedstawienia dwóch negatywnych testów na obecność wirusa - PCR i antygenowego.

Szczepionka (zdjęcie ilustracyjne)Szczepienia przeciw COVID-19 od środy możliwe także w aptekach

Zobacz wideo Bodnar o certyfikatach covidowych: Bardzo dobrze, że zostaną wprowadzone

Nowe zasady dla wyjeżdżających do Holandii

W środę ministerstwo spraw zagranicznych poinformowało jednak o zmianie koloru kodów dla kilku krajów. Kod pomarańczowy został zastąpiony żółtym w przypadku Włoch, Luksemburga, Polski, Czech i Słowacji.

Oznacza to także, że podróże do tych krajów nie będą już odradzane w rekomendacjach wakacyjnych holenderskiego MSZ. "Kod żółty pokazuje tendencję stałego spadku zachorowań na koronawirusa" - informuje ministerstwo.

Natomiast podróżujący z Wielkiej Brytanii, Francji, Hiszpanii, Szwajcarii lub Belgii nadal będą objęci obowiązkiem wykazania się negatywnymi wynikami testów.

Szczepienia przeciw COVID-19 - zdjęcie ilustracyjneWielka Brytania walczy z wariantem Delta. "Szczepienia działają"

Polskie MSZ informuje, że d 1 czerwca 2021 roku na terytorium Holandii wprowadzony został obowiązek 10-dniowej kwarantanny w odniesieniu do osób przyjeżdżających z terenów bardzo wysokiego ryzyka epidemicznego, jednak Polska nie znajduje się na liście takich państw.

"Osoby obawiające się, że mogły ulec zainfekowaniu koronawirusem, powinny podczas pobytu w Królestwie Niderlandów niezwłocznie skontaktować się telefonicznie z Gminną Służbą Zdrowia GGD pod numerem telefonu +31 850659063 (0800-1202 dla dzwoniących z nr holenderskich), gdzie można uzyskać informacje dot. dalszego postępowania i możliwości poddania się testowi" - czytamy na stronie rządowej.

z Amsterdamu Andrzej Pawluszek/PAP

koronawirus: aktualne informacje i zalecenia na gov.pl

Więcej o: