Wielka Brytania walczy z wariantem Delta. "Szczepienia zmniejszyły liczbę hospitalizacji i zgonów"

Brytyjski minister zdrowia Matt Hancock przekazał, że szczepienia przeciw COVID-19 wpłynęły na zmniejszenie się liczby zarażeń koronawirusem, hospitalizacji oraz zgonów. - Powinniśmy być spokojniejsi, ponieważ to pokazuje, że te zaszczepione grupy, które wcześniej stanowiły zdecydowaną większość hospitalizacji, dziś stanowią mniejszość - wyjaśnił podczas posiedzenia w Izbie Gmin.

Wariant Delta (zwany wcześniej jako wariant indyjski) jest o 40 proc. bardziej zaraźliwy niż mutacja brytyjska i jest odpowiedzialna za 75 proc. nowych zakażeń w Wielkiej Brytanii - takie wnioski przedstawili ostatnio badacze z tego kraju. Po kwietniowym spadku, od końca maja liczba zakażeń ponownie wzrosła. Średnia liczba zakażeń z ostatnich siedmiu dni wynosi 5 429 osób (dane z 8 czerwca). Dla porównania, 18 maja w Wielkiej Brytanii nie potwierdzono ani jednego przypadku zakażenia koronawirusem, a średnia z ostatnich siedmiu dni wyniosła wówczas 1 886 osób. 

Zobacz wideo Bodnar o certyfikatach covidowych: Bardzo dobrze, że zostaną wprowadzone

Matt Hancock o szczepionkach przeciw COVID-19: Działają

Jak donosi "Financial Times", brytyjski minister zdrowia Matt Hancock podczas posiedzenia Izby Gmin, powiedział, że spośród 12 383 przypadków zakażeń wariantem Delta (indyjskiej mutacji wirusa) 126 osób było hospitalizowanych (z danych na 3 czerwca). - Spośród przyjętych, 83 pacjentów było nieszczepionych, 28 otrzymało jedną dawkę szczepionki, a tylko trzy osoby otrzymały obie dawki - przekazał Hancock.  - Powinniśmy być spokojniejsi, ponieważ to pokazuje, że te zaszczepione grupy, które wcześniej stanowiły zdecydowaną większość hospitalizacji, stanowią mniejszość - powiedział brytyjski minister zdrowia.

W dzienniku przytoczono badania, które wykazały, że dwie dawki szczepionki są najskuteczniejsze i zapobiegały hospitalizacji w około 95 proc. Możliwe jest jednak, że liczby te mogą być nieco niższe lub wyższe w zależności od cech indywidualnych zaszczepionych i niezaszczepionych pacjentów.

Według danych z 7 czerwca w Wielkiej Brytanii przynajmniej jedną dawką zaszczepiono 60,9  proc. populacji (40 573 517 osób), z czego 42,4 proc. (28 227 362 osoby) jest już w pełni zaszczepionych. 

Szczepienia przeciw COVID-19 i Polsce

Ministerstwo Zdrowia poinformowało w środę 9 czerwca, że w Polsce wykonano dotychczas 22 737 088 szczepień, z czego jedną dawkę preparatu podano 14 845 783 pacjentom (38,7 proc. populacji). W pełni zaszczepionych jest 8 621 029 osób (22 proc. populacji). W ciągu ostatniej doby potwierdzono 428 zakażeń koronawirusem.  Najwięcej zarażeń SARS-CoV-2 wykryto w województwie mazowieckim (58), wielkopolskim (56) i śląskim (47). 108 pacjentów zmarło

Więcej o: