USA. Pfizer zapowiada badania nad szczepionką z udziałem dzieci w wieku do 11 lat. M.in. w Polsce

Koncern farmakologiczny Pfizer zapowiedział we wtorek rozpoczęcie drugiej fazy badań klinicznych nad swoją szczepionką przeciw COVID-19 z udziałem dzieci w wieku od 6 miesięcy do 11 lat w USA, Finlandii, Polsce i Hiszpanii. To wynik pozytywnych wyników pierwszej fazy badań.

Zarejestrowana w Nowym Jorku firma poinformowała, że pierwsza faza testów w USA z udziałem 144 dzieci wykazała silną odpowiedź układu odpornościowego i nie wykazała problemów z bezpieczeństwem.

Zobacz wideo Czy szczepienia w Polsce powinny być obowiązkowe?

Badania nad szczepionką Pfizera z udziałem dzieci. Pierwsze wyniki we wrześniu

W nowej fazie z udziałem 4,5 tys. dzieci badane będą dwa reżimy dawkowe - 10 mikrogramów dla dzieci w wieku 5-11 lat i 3 mikrogramów dla młodszych. Dorośli oraz dzieci powyżej 12 lat otrzymują 30 mikrogramów.

Dzieci w szkole w czasie pandemiiDr Sutkowski o szczepieniu dzieci: To priorytet. Powikłania bywają ciężkie

Pierwsze wyniki badań wśród tej starszej grupy dzieci spodziewane są we wrześniu, zaś młodszych - w październiku lub listopadzie.

Stworzony przez Pfizera i niemiecki BioNTech preparat został już wcześniej dopuszczony do użytku dla dzieci w wieku 12-15 lat przez regulatorów w USA i UE. W USA co najmniej jedną dawkę szczepionki otrzymało już prawie 7 mln nastolatków. (PAP)

osk/ akl/

Koronawirus: wszystkie aktualne informacje i zalecenia na gov.pl

Więcej o: