Morawiecki: "Podjęliśmy decyzję w sprawie liczby wiernych w kościołach". To reakcja na apel Episkopatu

Na konferencji prasowej w Turowie premier Mateusz Morawiecki został zapytany o to, czy rząd przewiduje zmianę dotychczasowych obostrzeń. Polityk wyjawił, że podjęto już decyzję o zwiększeniu limitu wiernych w kościołach.

- Podjęliśmy decyzję, żeby w kościołach od przyszłego tygodnia było więcej wiernych. Chcemy, żeby była wypełniona połowa miejsc - przekazał we wtorek Mateusz Morawiecki. Premier dodał, że więcej informacji zostanie przedstawionych w czwartek.

Zobacz wideo Czy kościoły powinny zostać zamknięte na czas pandemii?

Koronawirus w Polsce. Od najbliższego tygodnia zwiększy się limit wiernych w kościołach

Polityk został zapytany o nowe obostrzenia podczas konferencji prasowej w Turowie. Jeden z dziennikarzy poprosił premiera o komentarz do apelu przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski. Arcybiskup Stanisław Gądecki mówił, że liczba wiernych w kościołach powinna być zwiększona. 

Mateusz Morawiecki dodał, że przedstawiciele rządu są w kontakcie z KEP i cały czas prowadzone są rozmowy. - W wyniku tych dyskusji z ostatnich kilku dni podjęliśmy rzeczywiście decyzję, żeby - podobnie jak to jest w innych miejscach - te święte dla Polaków miejsca, jakim są kościoły także mogły być nawiedzane w większych grupach osób. Dlatego ta decyzja, która będzie obowiązywała od najbliższego tygodnia dotyczy właśnie również kościołów - wyjaśniał premier. 

Szczepionka przeciwko COVID-19.Nowe schematy szczepień przeciwko COVID-19. Odstępy będą krótsze

Polityk dodał jednak, że cały czas trwa epidemia koronawirusa, dlatego nagłe znoszenie obostrzeń nie jest możliwe. - Chciałbym uwolnić wszystkie miejsca, czy chciałbym móc doprowadzić do uwolnienia wszystkich miejsc zarówno związanych z życiem społecznym, gospodarczym jak i sakralnym - z religijnymi miejscami, ale cały czas jeszcze musimy pewien poziom ograniczeń utrzymywać - podkreślał. 

Apel Prymasa Polski do premiera. Arcybiskup pisał o "ograniczaniu prawa wiernych"

W niedzielę abp Stanisław Gądecki wystosował do premiera list, w którym wyraził stanowczy sprzeciw wobec "dalszego ograniczania prawa wiernych do publicznego wyznawania i praktykowania wiary". Prymas Polski dodał, że smuci go, że obostrzenia w kościele nadal są utrzymane chociaż "w większości obszarów życia społecznego i gospodarczego obostrzenia zostały zmniejszone". Duchowny przypomniał, że ostatni limit został określony wtedy, gdy w Polsce liczba nowych zakażeń koronawirusem oscylowała wokół 30 tys. przypadków dziennie. 

Abp Stanisław GądeckiAbp Gądecki napisał list do premiera: Wyrażam mój stanowczy sprzeciw

Do tej pory w kościołach obowiązywał limit jednej osoby na 15 metrów kwadratowych. Tymczasem niektóre branże (chociażby wystawiennicza) nie mogły działać od miesięcy.

Więcej o: