Ministerstwo publikuje nowe schematy szczepień. Krótsze odstępy po dawkach Pfizera i Moderny

Na stronie Ministerstwa Zdrowia pojawił się komunikat dotyczący nowych schematów szczepień. Resort dopuszcza skrócenie odstępów między dawkami szczepionek firm Pfizer i Moderna. To samo zalecenie dotyczy także dzieci od 12. roku życia.

Zgodnie z komunikatem, minister zdrowia dopuszcza, aby szczepienia przeciw COVID-19 w Polsce były wykonywane w innym, krótszym schemacie czasowym. Najnowsze zalecenia przy szczepieniu preparatem Vaxzevria firmy AstraZeneca mówią o zachowaniu odstępu od 35 dni (nie dłużej niż do 84 dnia) między dawkami.

Zobacz wideo Bodnar o certyfikatach covidowych: Bardzo dobrze, że zostaną wprowadzone

W przypadku szczepionek mRNA określono schemat, który, wynika z ostatnich zaleceń producenta:

  • szczepienie Comirnaty firmy Pfizer/BioNTech może odbywać się przy zachowaniu odstępu co najmniej 21 dni (nie dłużej niż 42 dni) między dawkami;
  • szczepienie preparatem COVID-19 Vaccine firmy Moderna może odbywać się przy zachowaniu odstępu po 28 dniach (nie dłużej niż 42 dni) między dawkami.

"Zgodnie z zaleceniami Zespołu ds. Szczepień Ochronnych oraz Rady Medycznej rekomendowany odstęp między dawkami szczepionki Comirnaty podawanej dzieciom od 12 lat wynosi 21 dni" - napisano w komunikacie.

Koronawirus - zdjęcie ilustracyjneMinisterstwo Zdrowia: 400 zakażeń koronawirusem i 95 ofiar śmiertelnych

Zmiana schematu szczepień. Druga dawka Pfizera już po upływie 21 dni

W maju Adam Niedzielski po raz pierwszy ogłosił, że zmienia się czas między podaniem pierwszej i drugiej dawki szczepionki przeciw COVID-19. W przypadku Pfizera, Moderny i AstraZeneki odstęp ten określono na dokładnie 35 dni.

Rzecznik ministerstwa Wojciech Andrusiewicz powiedział w rozmowie z PAP, że skrócony czas automatycznie będzie obowiązywał osoby, które dopiero planują szczepienie. Osoby, które są już po pierwszym zastrzyku, mogą dowiadywać się o możliwość wcześniejszego terminu drugiej iniekcji na infolinii 989 lub bezpośrednio w punkcie szczepienia.

Wiceminister zdrowia Waldemar KraskaWiceminister zdrowia przestrzega przed czwartą falą COVID-19

Ministerstwo Zdrowia dodało, że osoby, które wyzdrowiały z zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2 mogą być zaszczepione nie wcześniej niż 30 dni od uzyskania pozytywnego testu na COVID-19 - zalecenie to więc nie uległo zmianie. Wskazanie to dotyczy także pacjentów, którzy mimo zaszczepienia pierwszą dawką, zarazili się koronawirusem - kolejna dawka może być im podana po 30 dniach od pozytywnego testu.

Więcej o: