USA. CDC pokazuje, jak może wyglądać życie po pełnym zaszczepieniu przeciw COVID-19

Amerykańskie Centrum Kontroli i Prewencji Chorób przedstawiło zalecenia dla osób w pełni zaszczepionych przeciw COVID-19. Jak organizacja ocenia bezpieczeństwo osób, które przyjęły obie dawki szczepionki Pfizer, Moderny czy AstryZeneki i dawkę szczepionki Johnson & Johnson?
Zobacz wideo Nowe rozwiązania w zakresie szczepień. Od 1 lipca drugą dawkę będzie można przyjąć w dowolnym punkcie, a samorządy będą zachęcać seniorów do szczepień

Amerykańskie Centrum Kontroli i Prewencji Chorób (CDC) wydało zalecenia dla obywateli USA. Traktujmy je informacyjnie, pamiętając, że w Polsce obowiązują inne zasady sanitarne. W naszym kraju jak na razie nie istnieją podobne, oficjalne rekomendacje dla osób zaszczepionych ani niezaszczepionych.

Zalecenia CDC dla osób w pełni zaszczepionych

Osoby, które przyjęły obie dawki szczepionki (lub jedną w przypadku preparatu Johnson & Johnson) mogą zdaniem Centrum wrócić do wielu aktywności sprzed pandemii, między innymi:

  • oddawać się aktywnościom na świeżym powietrzu z członkami swojego gospodarstwa domowego;
  • brać udział w niedużych spotkaniach na świeżym powietrzu oraz wewnątrz pomieszczeń - zarówno z osobami zaszczepionymi, jak i nie;
  • uczestniczyć w dużym wydarzeniu na świeżym powietrzu, jak koncert czy parada;
  • odwiedzić niezatłoczoną instytucję kultury czy galerię handlową;
  • uczestniczyć w nabożeństwie bez limitu;
  • wziąć udział w intensywnym treningu w zamkniętym pomieszczeniu.

Wszystkie powyższe czynności osoby, które przyjęły szczepionkę, mogą według CDC wykonywać bez konieczności zasłaniania ust i nosa maseczką czy przestrzegania dystansu. Centrum podkreśla jednak, że jak na razie osoby w pełni zaszczepione nadal powinny poddawać się testom na koronawirusa w przypadku wystąpienia niepokojących objawów oraz przestrzegać wszelkich lokalnych wymagań i zaleceń. 

Mateusz Morawiecki i Adam Niedzielski Wakacje. W tym tygodniu premier i minister poinformują o luzowaniu obostrzeń

CDC podkreśla także, że w osoby w pełni zaszczepione są mniej narażone na zakażenie się COVID-19 podczas podróży, jednak nadal muszą zachowywać szczególną ostrożność ze względu na rozprzestrzenianie się nowych wariantów wirusa

A co z osobami niezaszczepionymi? CDC przestrzega przed ryzykiem

Zdaniem organizacji osoby niezaszczepione mogą natomiast czuć się "bezpieczniej" tylko podczas spotkań ze współlokatorami na świeżym powietrzu. Wszystkie pozostałe przypadki wymienione powyżej uważane są natomiast za "mniej bezpieczne" lub mało bezpieczne, także w przypadku przestrzegania zasad bezpieczeństwa - zasłaniania ust i nosa oraz utrzymywania dystansu.

Pawel Grzesiowski Dr Grzesiowski: Wirus nadal jest aktywny, co pięć miesięcy pojawia się fala

Więcej o: