Luzowanie obostrzeń. Pod koniec czerwca możliwe zniesienie zakazu zgromadzeń spontanicznych

Kolejne luzowanie obostrzeń planowane jest na koniec czerwca; zakładam, że jednym z przepisów, który zostanie wówczas zniesiony, jest zakaz zgromadzeń spontanicznych - poinformował w poniedziałek szef KPRM, pełnomocnik rządu ds. szczepień Michał Dworczyk.

W internetowej części rozmowy w RMF FM Michał Dworczyk został zapytany o obowiązujący wciąż zakaz zgromadzeń spontanicznych. - Jeszcze kilka form funkcjonowania życia społecznego - tak to nazwijmy - jest objętych obostrzeniami, które zostaną według mojej wiedzy zlikwidowane pod koniec tego miesiąca - powiedział Dworczyk.

Zobacz wideo Wakacje coraz bliżej. Czy ceny wyjazdów zagranicznych nas zaskoczą?

Zakaz zgromadzeń spontanicznych może zostać zniesiony pod koniec czerwca

Jak tłumaczył, zakaz zgromadzeń spontanicznych wynika z tego, że w przypadku tego typu zgromadzenia nie ma wskazanego organizatora ani innej osoby, która przypilnowałaby, ile osób bierze w nim udział oraz czy są przestrzegane reguły sanitarne wydane ze względu na epidemię koronawirusa.

Koronawirus w Polsce.MZ: 194 zakażenia koronawirusem i osiem ofiar śmiertelnych

Jak podkreślił, to, kiedy zakaz przestanie obowiązywać, zależy przed wszystkim od sytuacji epidemicznej. - Natomiast kolejne luzowanie obostrzeń ma odbyć się pod koniec tego miesiąca i zakładam, że to może być jeden z przepisów, które zostaną likwidowane - powiedział Dworczyk.

Michał Dworczyk o szczepieniu dzieci i nastolatków

W rozmowie padły też pytania dotyczące m.in. szczepień dzieci. Dworczyk poinformował, że do tej pory wśród nastolatków w wieku 16-18 lat zaszczepionych przeciw COVID-19 lub zarejestrowanych na szczepienie jest nieco ponad 17 proc.

Szczepienie przeciw COVID-19 (zdjęcie ilustracyjne)Od 7 czerwca rejestracja na szczepienie dla dzieci 12-15 lat

- Te osoby mogą rejestrować się i szczepić od niedawna, ale faktycznie chcielibyśmy, żeby było to więcej osób. Wierzę, że podobnie jak ze starszymi grupami wiekowymi (...) tu również będzie następował konsekwentny przyrost - powiedział Dworczyk.

autorka: Sonia Otfinowska (PAP)/ sno/ itm/.

Koronawirus: wszystkie aktualne informacje i zalecenia na gov.pl.

Więcej o: