Koronawirus. Wariant Delta bardziej zaraźliwy od pozostałych. "Widać, że szczepionki działają"

Indyjski wariant koronawirusa, nazywany przez Światową Organizację Zdrowia jako Delta, okazuje się być nawet o 40 proc. bardziej zaraźliwy od pozostałych - poinformował brytyjski minister zdrowia Matt Hancock
Zobacz wideo Bodnar o certyfikatach covidowych: Bardzo dobrze, że zostaną wprowadzone

Wariant SARS-CoV-2 B. 1.617.2 znany także jako Delta to ten sam, który zdziesiątkował Indie. Obecnie stanowi zagrożenie także w Wielkiej Brytanii. Naukowcy apelują więc o opóźnienie znoszenia obostrzeń.

Koronawirus. Wariant Delta o nawet 40 proc. bardziej zaraźliwy

W rozmowie z BBC brytyjski minister zdrowia Matt Hancock powiedział, że odmiana Delta jest o około 40 proc. bardziej zaraźliwa niż odmiana Alfa (brytyjski wariant z Kent). Hancock dodał jednak, że przyglądając się hospitalizacjom, widać, że szczepionki przeciw COVID-19 działają - mimo zwiększonej liczby nowych zakażeń, liczba osób z wariantem Delta przyjmowanych do szpitala rośnie, ale nieznacznie. 

Hancock dodał, że większość pacjentów w szpitalach (około trzy czwarte) to osoby, które nie otrzymały szczepionki, a tylko "bardzo niewielka mniejszość" (jedna osoba na 25) jest w pełni zaszczepiona

Najlepszą radą naukową, jaką mam na tym etapie, jest to, że po przyjęciu jednej dawki szczepionka nie jest tak skuteczna w stosunku do nowego wariantu Delta

- powiedział Hancock, podkreślając, że obie dawki preparatu zapewniają już odpowiednią ochronę.

21 czerwca miał nastąpić ostatni etap luzowania obostrzeń w Wielkiej Brytanii. Hancock przyznał jednak, że rząd jest "całkowicie otwarty" na jego opóźnienie, jeśli zajdzie taka potrzeba. Ostateczna decyzja ma zostać podjęta 14 czerwca. Szacuje się, że do 21 czerwca w Wielkiej Brytanii w pełni zaszczepionych zostanie około trzech piątych wszystkich dorosłych - aktualnie jest ich 52 proc. 

Wariant Delta dotarł także do Australii

Jak pisaliśmy, wariant Delta dotarł także do Australii. Władze stanu Wiktoria poinformowały kilka dni temu, że wykryto siedem przypadków zakażeń tym szczepem wirusa. Zdaniem epidemiologa z Uniwersytetu w Melbourne, prof. Tony'ego Blakely'ego, doniesienia te są bardzo niepokojące.

- Oznacza to, że mamy obecnie nie tylko wariant Kappa, ale również i Delta - najbardziej zakaźną wersję koronawirusa - mówił. Natomiast zdaniem dyrektora ds. zdrowia stanu Wiktoria, prof. Bretta Stuttona, panują opinie, że wariant Delta jest łatwiej przenoszony pomiędzy dziećmi.

Więcej o: