Włochy. Eksperci apelują: Należy unikać alkoholu 15 dni przed szczepieniem i 15 dni po nim

W dniach poprzedzających szczepienie przeciwko COVID-19 i po nim należy unikać alkoholu - takie zalecenie przypomniało w niedzielę włoskie stowarzyszenie ds. problemów alkoholowych. Tak zareagowało na wiadomość, że w punkcie szczepień na Sycylii oferowano piwo.

W wydanej nocie włoskie stowarzyszenie podkreśliło, że od kilku miesięcy wraz z Instytutem Służby Zdrowia apeluje o to, by nie spożywać alkoholu w dniach przed szczepieniem i po nim.

Prezes stowarzyszenia Gianni Testino wyjaśnił, że należy unikać konsumpcji co najmniej na 15 dni przed i 15 dni po szczepieniu albo nie przekraczać jednej jednostki alkoholu dziennie (standardowa jednostka alkoholu (SJA) to 10 g lub 12,5 ml etanolu, czyli czystego alkoholu etylowego - odpowiada to 250 mililitrom piwa, 100 mililitrom wina (kieliszek) lub 30 mililitrom (kieliszkowi) wódki lub whisky).

Zobacz wideo Bodnar o certyfikatach covidowych: Bardzo dobrze, że zostaną wprowadzone

Eksperci: Unikać picia dużych ilości alkoholu 15 dni przed szczepieniem

Taka prewencja -  jak podkreślili włoscy eksperci - jest niezbędna, ponieważ spożycie alkoholu, także w małych dawkach, redukuje aktywność układu immunologicznego i to zarówno odporność wrodzoną, jak i nabytą.

W komunikacie opublikowanym przez Instytut Służby Zdrowia zaznaczono ponadto, że konsumpcja alkoholu może pogorszyć stan chorych w przypadku COVID-19.

*

(PAP)

sw/ ap/

Koronawirus: wszystkie aktualne informacje i zalecenia na gov.pl.

Więcej o: