Dr Karauda: Boję się, że jesienią będziemy u wrót szpitala pytać: "dlaczego nie przyjęliście szczepionki?"

- Boję się, że jesienią tak będzie wyglądała czwarta fala, że będziemy u wrót szpitala pytać: dlaczego nie przyjęliście szczepionki - mówił w TVN24 doktor Tomasz Karauda, lekarz oddziału chorób płuc Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Łodzi.

Trwa akcja szczepień, a wraz z liczbą osób, które przyjęły już swoje dawki, spada też liczba zakażeń. Lekarze podkreślają jednak, że to, jak będzie kolejna, jesienna fala pandemii, wciąż jest w naszych rękach. 

Zobacz wideo Czy szczepienia w Polsce powinny być obowiązkowe?

Dr Tomasz Karauda: Zaufajcie nam, że jest to bezpieczne

Dr Tomasz Karauda apelował w TVN24, by ludzie przyjmowali szczepionkę na koronawirusa. Przypomniał, że - tak jak teraz preparatu przeciwko COVID-19 - kiedyś obawiano się szczepionki przeciwko polio czy odrze, a dziś przyjmują je wszyscy. - Zaufajcie nam, że jest to bezpieczne - dodał Karauda.

Premier Wielkiej Brytanii Boris JohnsonBoris Johnson wzywa liderów G7 do zaszczepienia świata do końca 2022 r.

Skomentował również kwestię szczepień młodzieży w wieku 12-15 lat. Wytłumaczył, że jeśli jakiś preparat jest dla tej grupy wiekowej rekomendowany, to musi to świadczyć o tym, że jest bezpieczny. - To jest kolejny argument, żeby powiedzieć szczepionce "tak", bo lepiej jest zapobiegać niż leczyć - podsumował.

COVID-19. Akcja szczepień w Polsce

W Polsce do soboty wykonano już ponad 22 miliony szczepień, w tym 14 551 620 miliona pierwszą dawką. W pełni zaszczepionych jest 8 169 746 osób (jednodawkowym preparatem Johnson&Johnson oraz 2 dawkami innych preparatów)

Wraz z akcją szczepień sytuacja epidemiczna w Polsce się poprawia. "Mamy 312 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem z województw: śląskiego (50), wielkopolskiego (42), mazowieckiego (36), małopolskiego (28), łódzkiego (23), dolnośląskiego (22), opolskiego (19), lubelskiego (15), zachodniopomorskiego (14)" - czytamy w sobotę na Twitterze Ministerstwa Zdrowia.

 - Nie przyjmowałem, nie widziałem i w naszym szpitalu nie słyszałem o pacjencie zaszczepionym dwoma dawkami, który by wymagał hospitalizacji z powodu COVID-19 - mówił Tomasz Karauda komentując skuteczność szczepionek na koronawirusa.

Wizyta amerykańskiej delegacji na TajwanieStany Zjednoczone przekażą Tajwanowi 750 tys. dawek szczepionki

Więcej o: