Seniorzy coraz częściej odmawiają szczepień. "Argumenty pacjentów bywają kuriozalne"

Wśród osób starszych minęła już fala entuzjazmu do szczepień przeciwko COVID-19, obecnie w tej grupie pacjentów chętnych jest jak na lekarstwo - ostrzegają lekarze rodzinni Porozumienia Zielonogórskiego. Seniorzy mają odmawiać szczepień, powołując się na opinie swoich dzieci albo stwierdzając, że nie wychodzą z domów, więc nie boją się zakażenia.

Wojciech Pacholicki, szef przychodni POZ w Radomiu i wiceprezes Porozumienia Zielonogórskiego przekonuje, że szczepienia przeciw COVID-19 są niezwykle ważne. Lekarz podkreśla, że w jego przychodni jedna piąta pacjentów w wieku powyżej 80 lat jest niezaszczepiona, a w perspektywie całego kraju ten odsetek może być jeszcze większy. 

Zobacz wideo Czy szczepienia w Polsce powinny być obowiązkowe?

Seniorzy stracili entuzjazm do szczepień. "Brakuje dobrych kampanii edukacyjnych"

- Nasze pielęgniarki regularnie telefonują do seniorów, zachęcając ich do szczepienia w dogodnym dla nich terminie. Niestety, zwykle spotykają się z odmową. Argumenty pacjentów bywają kuriozalne. Niektórzy powołują się na opinie swoich dzieci ("córka mi nie pozwala"), inni twierdzą, że nie wychodzą z domu, więc nie muszą bać się zakażenia. Jednocześnie odpowiadają twierdząco na pytanie, czy chodzą do sklepu lub kościoła - mówi Pacholicki cytowany na stronie internetowej Porozumienia Zielonogórskiego

Pawel GrzesiowskiDr Grzesiowski: Wirus nadal jest aktywny, co pięć miesięcy pojawia się fala

Doświadczenia z punktów POZ w całej Polsce skłaniają lekarzy Porozumienia Zielonogórskiego do wniosku, że fala entuzjazmu do szczepień przeciw COVID-19 wśród osób starszych już minęła. Pacholicki podkreśla, że zachęcanie do szczepień zabiera personelowi przychodni dużo czasu, który powinien być poświęcony przede wszystkim opiece nad chorymi. 

- Jednak uważamy, że szczepienia przeciwko COVID-19 są niezwykle ważne, dlatego nie ustajemy w wysiłkach, by zachęcać nieprzekonanych. Personel POZ robi to niejako za rządzących i liderów opinii z różnych środowisk. Brakuje dobrych kampanii edukacyjnych - ocenia. Szef przychodni w Radomiu dodaje, że "nie dla wszystkich autorytetem jest ten czy inny minister, który w mediach mówi o konieczności szczepień". 

- Są pacjenci, których bardziej skutecznie zachęci ksiądz podczas mszy czy polityk, cieszący się ich uznaniem. Kampania edukacyjna powinna być skierowana do różnych grup i prowadzona w sposób bardziej sprofilowany. Tylko wtedy trafi się do przekonania jak największej liczby środowisk. 

Szczepienia przeciw COVID-19. W pełni zaszczepionych jest 32 proc. 60-latków

Szczepienia przeciw COVID-19 ruszyły w Polsce pod koniec grudnia 2020 r. Seniorzy znaleźli się w grupie pierwszej, której szczepienia rozpoczęły się już w styczniu. Przebieg akcji szczepień w Polsce oraz w innych krajach Unii Europejskiej monitoruje Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC). Dane ECDC (na 04.06.21 r.) pokazują, że do zaszczepienia pozostaje wielu seniorów.

W Polsce po podaniu co najmniej jednej dawki szczepionki przeciw COVID-19 jest 59 proc. seniorów powyżej 80 roku życia, a 56 proc. jest w pełni zaszczepionych. Ani jednej dawki preparatu przeciw COVID-19 nie otrzymało 40 proc. 80-latków. Szczepienia seniorów najlepiej wyglądają wśród 70-latków - 77 proc. otrzymało co najmniej jedną dawkę, 69 proc. otrzymało obie, a 23 proc. nie otrzymało ani jednej. W przypadku 60-latków, co najmniej jedną dawkę otrzymało 62 proc., a w pełni zaszczepionych jest 32 proc. osób w tym wieku. Do zaszczepienia wciąż pozostaje 37 proc. 60-latków. 

Szczepionka przeciw COVID-19 (zdjęcie ilustracyjne)Ufamy nauce, ale nie chcemy się szczepić? "Jedna strona ma karnych żołnierzy"

Więcej o: