Wielka Brytania. Wskaźnik "R" rośnie, najwięcej zakażeń koronawirusem od końca marca

Niepokojąco rośnie liczba nowych zakażeń koronawirusem w Wielkiej Brytanii - z dnia na dzień jest ich o około tysiąc więcej, a bieżący bilans jest najwyższym od końca marca. Na razie wzrost zakażeń nie przekłada się na liczbę zgonów z powodu COVID-19.

Jak poinformowano w piątek, w ciągu minionej doby w Wielkiej Brytanii wykryto 6238 nowych zakażeń - o prawie tysiąc więcej niż w bilansie z czwartku, o prawie dwa tysiące - niż w środowym i o ponad trzy tysiące niż w tym z wtorku. To także pierwszy raz od 26 marca, gdy dobowa liczba nowych zakażeń przekraczała 6000. W efekcie łączna liczba stwierdzonych infekcji w ciągu ostatnich siedmiu dni wynosi nieco ponad 29 tys. i jest aż o 39,8 proc. wyższa niż była w poprzednich siedmiu dniach.

Wielka Brytania. Wzrost liczby zakażeń, wskaźnik "R" rośnie

Potwierdzeniem tych niepokojących sygnałów są też przedstawione w piątek szacunki brytyjskiego urzędu statystycznego ONS na temat liczby osób obecnie zakażonych oraz naukowej grupy doradczej ds. sytuacji kryzysowych SAGE o tempie rozprzestrzeniania się wirusa. Według ONS, w Wielkiej Brytanii zakażonych jest obecnie ok. 100 tys. osób, podczas gdy przed tygodniem było to 60 tys. Przed tygodniem szacowano, że koronawirusem była zakażona jedna osoba na 1120, a obecnie - już jedna na 640. Z kolei SAGE podała, że wskaźnik "R" wynosi obecnie 1,0-1,2, czyli jest wyraźnie powyżej granicznego poziomu 1,0, którego przekroczenie oznacza, że epidemia się rozprzestrzenia (jeśli wskaźnik R, czyli wskaźnik reprodukcji wirusa, wynosi więcej niż 1, to oznacza, że jeden chory zaraża więcej niż jedną osobę, a epidemia wciąż się rozwija).

Rosnące bilanse zakażeń nie przekładają się jednak - przynajmniej na razie - na większą liczbę zgonów. W ciągu minionej doby zarejestrowano ich 11. Jest to wprawdzie trzeci kolejny dzień z dwucyfrowym bilansem, ale łączna liczba z siedmiu ostatnich dni - 55 - nadal jest niższa od tej z siedmiu poprzednich.

Od początku epidemii w Wielkiej Brytanii stwierdzono 4,5 mln infekcji, z powodu których zmarły 127 823 osoby.

Do czwartku włącznie pierwszą dawkę szczepionki przeciw Covid-19 otrzymało 39,95 mln osób, czyli 75,8 proc. dorosłych mieszkańców kraju, a drugą - 26,8 mln, czyli 50,9 proc. dorosłych.

*

Z Londynu Bartłomiej Niedziński, bjn/ tebe/, PAP

Koronawirus: wszystkie aktualne informacje i zalecenia na gov.pl.

Więcej o: