USA podzielą się szczepionką na COVID-19. 75 proc. niewykorzystanych dawek dla programu COVAX

Joe Biden ogłosił w czwartek, że Stany Zjednoczone przekażą większość niewykorzystanych szczepionek przeciw COVID-19 na COVAX, globalny program wspierany przez ONZ. Prezydent USA zapowiedział, że będzie to 80 milionów dawek.

Program COVAX to globalna inicjatywa zrzeszająca rządy i wytwórców farmaceutycznych, której celem jest zapewnienie szczepionek przeciwko COVID-19 najbardziej potrzebującym państwom. Program ten jest kierowany wspólnie przez Gavi - Sojusz na rzecz Szczepionek i Szczepień, Koalicję na rzecz innowacji dotyczących gotowości na wypadek wystąpienia epidemii (CEPI) oraz Światową Organizację Zdrowia (WHO). 

Zobacz wideo Joe Biden: Potrzebujemy najbardziej ulotnej rzeczy w demokracji - jedności

USA rozdadzą szczepionki. Dla bezpieczeństwa zostawią sobie 25 procent rezerwy

Z pierwszej transzy 25 milionów dawek około 19 milionów trafi do COVAX. Pozostałe 6 mln zostanie przekazane przez Biały Dom do sojuszników i partnerów USA, m.in. do Meksyku, Kanady, Korei Południowej, Zachodniego Brzegu i Gazy, Indii, Ukrainy, Kosowa, Haiti, Gruzji, Egiptu, Jordanii, Iraku i Jemen, oraz dla pracowników frontowych ONZ - podaje CNN. 

Do końca czerwca Biały Dom zamierza przekazać potrzebującym krajom 80 milionów dawek szczepionki przeciwko COVID-19, w większości za pośrednictwem COVAX. 25 procent nadwyżki narodowej będzie jednak trzymane w rezerwie na wypadek sytuacji kryzysowych. - Dopóki ta pandemia szaleje gdziekolwiek na świecie, Amerykanie są narażeni - przekazał Joe Biden w oświadczeniu.

Joe BidenUSA. Darmowe piwo dla wszystkich Amerykanów. Biden postawił jeden warunek

USA przekażą innym krajom szczepionki firm Pfizer, Moderna i Johnson & Johnson. Zniesiono również ograniczenia w dzieleniu się dostawami szczepionek produkowanych przez AstraZeneca, a także Sanofi i Novavax, które nie są autoryzowane w USA, ale będą wysłane za granicę.

USA rozda szczepionki. Jake Sullivan: Nie wymuszamy, nie narzucamy warunków

Jake Sullivan, doradca ds. bezpieczeństwa narodowego USA, powiedział, że Stany Zjednoczone "zachowają głos" na temat tego, dokąd ostatecznie trafią dawki dystrybuowane za pośrednictwem COVAX. - Nie dążymy do uzyskania koncesji, nie wymuszamy, nie narzucamy warunków, tak jak robią to inne kraje, które dostarczają dawki; nie robimy żadnej z tych rzeczy - stwierdził Sullivan. - Są to dawki, które są podawane, przekazywane bezpłatnie wyłącznie w celu poprawy sytuacji zdrowia publicznego i pomocy w zakończeniu pandemii - dodał.

Prezydent Meksyku Andrés Manuel López Obrador poinformował za pośrednictwem Twittera, że otrzymał informację od wiceprezydentki USA Kamali Harris o zgodzie na wysłanie miliona dawek pojedynczej szczepionki Johnson & Johnson. "Wyraziłem jej nasze uznanie w imieniu mieszkańców Meksyku" - napisał.

USA. Arizona będzie przeprowadzać egzekucje w celach śmierci przy użyciu Cyklonu BUSA. Egzekucje przy użyciu Cyklonu B - używanego przez Niemców w Auschwitz

W USA ponad 63 proc. dorosłych otrzymało co najmniej jedną dawkę preparatu. Do tej pory Stany Zjednoczone przekazały łącznie 4,5 miliona szczepionek Meksykowi i Kanadzie.

Więcej o: