Wakacje 2021. Czy dzieci dostaną paszport covidowy? Warunki otrzymania unijnego certyfikatu

Od 1 czerwca wprowadzono certyfikat covidowy, który ułatwia podróżowanie po krajach Unii Europejskiej. To elektroniczne zaświadczenie można pobrać w formie kodu QR z Internetowego Konta Pacjenta. Jakie są obecnie zasady podróżowania? Czy dzieci będą otrzymywały Unijny Certyfikat COVID (UCC)?

Jak podaje portal pacjent.gov.pl, Unijny Certyfikat COVID (UCC) to zaświadczenie, które ma sprawić, że będziemy swobodnie poruszać się w wakacje między krajami Unii Europejskiej pomimo epidemii koronawirusa. Kod QR dostępny jest od 1 czerwca w Internetowym Koncie Pacjenta, a później w aplikacji mobilnej mojeIKP i aplikacji mObywatel. 

Zobacz wideo Bodnar o certyfikatach covidowych: Bardzo dobrze, że zostaną wprowadzone

Czy dzieci mogą otrzymać Unijny Certyfikat COVID? Zasady otrzymywania certyfikatu dla dzieci

Zbliżają się wakacje. Coraz więcej rodziców i opiekunów planuje wyjazd z dziećmi. Wiadomo już, że dorośli będą mogli otrzymać Unijny Certyfikat COVID (UCC), a co z dziećmi? 

Najmłodsi również będą mogli skorzystać z certyfikatu covidowego. Poświadczenia mogą być odbierane w imieniu osób, które są uprawnione do ich samodzielnego odbioru – a więc również przez rodziców w imieniu ich dzieci oraz przez opiekunów osób niesamodzielnych.

Certyfikat dostanie:

  • dziecko, które miało negatywny wynik testu
  • 16- lub 17-latek, jeśli się zaszczepił
  • dziecko, które wyzdrowiało po COVID-19.

Jeden test na koronawirusa nie wystarczy. Co zrobić, by wyjechać na wakacje, jeśli nie chcemy się szczepić? 

Trudności z wyjazdem na wakacje nie będą mieć w tym roku osoby, które zaszczepiły się przeciwko COVID-19 (i otrzymały już dwie dawki lub przyjęły preparat jednodawkowy) oraz ozdrowieńcy do 180 dnia od zachorowania. W przypadku osób niezaszczepionych podróżowanie może być nieco utrudnione.

Aby opuścić kraj i wyjechać do innego miejsca w Europie należy wykonać test PCR. Jest on ważny jedynie 48 godzin od wykonania. Oznacza to, że po uzyskaniu negatywnego wyniku na obecność koronawirusa, możemy opuścić Polskę i w ciągu 48 godzin bez odbywania kwarantanny dojechać (bądź dolecieć) do miejsca, w którym planujemy urlop.

Takie rozwiązanie oznacza, że jeden test w przypadku osób niezaszczepionych nie wystarczy, by wyjechać na wakacje. Ważność certyfikatu to jedynie 48 godzin. Aby uniknąć kwarantanny w drodze powrotnej, należy ponownie wykonać test PCR. W innym przypadku czeka nas automatyczna kwarantanna po przekroczeniu granicy. Należy również sprawdzić, jakie są lokalne przepisy dotyczące testowania w kraju, przez który podróżujemy tranzytem.

Certyfikat covidowy. Komu przysługuje? 

Certyfikaty UCC mogą uzyskać osoby, które: 

  • otrzymały przynajmniej jedną dawkę szczepionki przeciw COVID-19 (kraje same decydują czy wymagają pełnego zaszczepienia, czy tylko jednej dawki; w Polsce wymagane będzie pełne szczepienie, a certyfikat będzie ważny od 14 do 365 dnia po podaniu ostatniej dawki); 
  • otrzymały negatywny wynik testu na obecność koronawirusa (czas ważności certyfikatu to 48 godz.);
  • wyzdrowiały po COVID-19 (UCC będzie ważny od 11 do 180 dnia od uzyskania pozytywnego wyniku testu PCR).
Więcej o: