Adam Niedzielski przedstawił kolejne etapy luzowania obostrzeń [HARMONOGRAM]

Adam Niedzielski, minister zdrowia, w środę 2 czerwca podsumował podczas konferencji prasowej sytuację epidemiologiczną w kraju i podał nowe daty luzowania obostrzeń.

- W pierwszym etapie luzowania wprowadzamy stosunkowo niewielkie zmiany - powiedział minister zdrowia Adam Niedzielski. Od 6 czerwca do 25 czerwca przedłużone zostają dotychczasowe reguły reżimu sanitarnego. Poza tym wprowadzone zostają nowe zasady dotyczące targów czy organizowania zgromadzeń.

Zobacz wideo Czy indyjski wariant koronawirusa może być bardziej niebezpieczny od brytyjskiego?

Luzowanie obostrzeń - nowe zasady od 6 czerwca

  • Przywrócona zostanie możliwość organizowania targów i wystaw w reżimie sanitarnym. Wprowadzony jest wymóg jednej osoby na 15 metrów kwadratowych.
  • Ten sam limit obowiązywać będzie w salach zabaw dla dzieci, które były dotychczas zamknięte.
  • Imprezy i zgromadzenia będą odbywać się w limicie do 150 osób (do tej pory w takich wydarzeniach udział brać mogło maksymalnie 50 osób). Minister podkreślił, że organizacja zgromadzeń spontanicznych nadal jest zakazana.
  • W transporcie zbiorowym obłożenie może wynieść 75 proc. dostępnych miejsc. Nadal konieczne będzie zakrywanie ust i nosa maseczką.

Dodatkowo od poniedziałku 7 czerwca rodzice będą mogli zapisywać na szczepienie dzieci i młodzież w wieku od 12 do 15 lat.

Do limitów nie będą wliczane osoby zaszczepione - dotyczy to imprez, wydarzeń masowych, ale też targów czy konferencji. - Organizator imprezy będzie zobowiązany do sprawdzenia, czy dany uczestnik imprezy jest zaszczepiony i nie wlicza się do limitu. Uczestnik natomiast będzie zobowiązany do udowodnienia, że został zaszczepiony. Po 10 czerwca planujemy powszechne udostępnienie aplikacji, która będzie czytnikiem, pozwalającym bezpośrednio odczytać potwierdzenie szczepienia - wyjaśnił minister Niedzielski.

Adam Niedzielski został też zapytany, kiedy odmrożone zostaną kluby i dyskoteki, które są zamknięte najdłużej. - Tu trzeba będzie w większym stopniu przypilnować zasad reżimu sanitarnego i limitu osób. To jednak zgromadzenia na dużą skalę. Rozmawiamy o tym w kontekście 26 czerwca - odpowiedział. 

- Podejmując decyzje o obostrzeniach, bierzemy pod uwagę sytuację epidemiczną, ale także i to, jak wygląda polityka w zakresie obostrzeń w Europie. Jesteśmy krajem, który ma stosunkowo liberalne obostrzenia - mówił Adam Niedzielski. Szef resortu zdrowia zastrzegł jednak, że harmonogram może być zmieniany w zależności od wzrostu lub spadku zakażeń. Najprawdopodobniej w poniedziałek 7 czerwca zostaną przedstawione dodatkowe informacje, dotyczące dalszego planu znoszenia obostrzeń, który będzie obejmował okres wakacyjny.

Więcej o: