Izraelski resort zdrowia podał nowe informacje w sprawie szczepionki Pfizera

Izraelskie ministerstwo zdrowia poinformowało we wtorek, że szczepienie na koronawirusa szczepionką Pfizera może mieć związek z zaobserwowaną niewielką liczbą przypadków zapalenia mięśnia sercowego, głównie u młodych mężczyzn.

W Izraelu od grudnia 2020 roku do maja 2021 roku zgłoszono 275 przypadków zapalenia mięśnia sercowego wśród ponad pięciu milionów zaszczepionych osób - podało ministerstwo, ujawniając wyniki badań. Większość pacjentów spędziła w szpitalu nie więcej niż cztery dni, a 95 proc. przypadków zostało sklasyfikowanych jako łagodne.

Zgodnie z oświadczeniem resortu badanie wykazało, że "istnieje prawdopodobny związek między otrzymaniem drugiej dawki (szczepionki Pfizera) a pojawieniem się zapalenia mięśnia sercowego u mężczyzn w wieku od 16 do 30 lat". Taki związek zaobserwowano częściej wśród mężczyzn w wieku od 16 do 19 lat niż w innych grupach wiekowych.

Grupa doradcza amerykańskiego Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom w zeszłym miesiącu zaleciła dalsze badania nad możliwością powiązania między zapaleniem mięśnia sercowego a szczepionkami mRNA, w tym szczepionkami firm Pfizer i Moderna. Systemy monitorowania nie wykryły większej liczby przypadków, niż można by się spodziewać w ogólnej populacji, ale panel ekspertów stwierdził w oświadczeniu, że świadczeniodawcy opieki zdrowotnej powinni zostać poinformowani o "potencjalnym zdarzeniu niepożądanym".

Szczepienia przeciwko COVID-19  w PolsceEkspert o promowaniu szczepień: To nie jest kwestia kliknięcia

Zobacz wideo Czy przyjęcie szczepionki przez osobę bezobjawowo zakażoną COVID-19 jest bezpieczne?

Ponad 70 proc. populacji Izraela w pełni zaszczepionych

Izraelskie ministerstwo nie wydało żadnych zaleceń w tej sprawie. Resort planuje w niedzielę włączyć do programu szczepień młodzież w wieku 12-15 lat.

W kraju tym ponad 70 proc. ludności zostało już całkowicie zaszczepione. Od wtorku zniesiono prawie wszystkie obowiązujące tam od ponad roku obostrzenia związane z koronawirusem. Sklepy, restauracje i firmy mogą działać bez żadnych ograniczeń.

Wielka Brytania: pierwsza doba bez żadnego zgonu z powodu COVID-19Wielka Brytania: pierwsza doba bez żadnego zgonu z powodu Covid-19

koronawirus: aktualne informacje zalecenia na gov.pl

Więcej o: