WHO wydała zgodę na awaryjne stosowanie chińskiej szczepionki Sinovac. "Jest bezpieczna"

Światowa Organizacja Zdrowia zatwierdziła do awaryjnego stosowania dwudawkową szczepionkę przeciw COVID-19 wyprodukowaną przez chińskie przedsiębiorstwo farmaceutyczne Sinovac Biotech. Poinformował o tym we wtorek dyrektor generalny WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus.

- Z radością ogłaszam, że szczepionka Sinovac-CoronaVac uzyskała zgodę na awaryjne stosowanie -  powiedział we wtorek Tedros Adhanom Ghebreyesus. Dyrektor generalny WHO dodał, że preparat wyprodukowany przez chińską firmę Sinovac Biotech został uznany za "bezpieczny i efektywny". Szczepione mogą być nim osoby powyżej 18. roku życia. 

Szczepionka Sinovac-CoronaVac zatwierdzona przez WHO do awaryjnego stosowania

Szczepionka Sinovac-CoronaVac powstała w oparciu o tradycyjną technologię. Jest to tzw. szczepionka inaktywowana, zawierająca unieszkodliwionego ("zabitego") wirusa. Co istotne, preparat nie musi być mrożony - można go przechowywać w temperaturze od dwóch do ośmiu stopni Celsjusza.

Zobacz wideo W czerwcu szczepienia dzieci od 12 roku życia

Szczepionka CoronaVac jest już stosowana w programach szczepień prowadzonych m.in. w Azji, Afryce (Benin, Tunezja), Ameryce Południowej (Chile) i Europie (Ukraina, Turcja). Jak dotąd chińska firma rozdysponowała na świecie ok. 300 milionów dawek preparatu. Jego skuteczność wahała się w różnych krajach między 50 a 80 procentami. 

Przyspieszoną ocenę chińskiej szczepionki prowadzi obecnie Europejska Agencja Leków (EMA). 

Europejska Agencja Leków rozpoczęła procedurę oceny chińskiej szczepionki przeciw COVID-19EMA rozpoczęła procedurę oceny chińskiej szczepionki przeciw COVID-19

Więcej o: