Kiedy konferencja ws. luzowania obostrzeń? Minister zdrowia podał datę. Będzie plan na wakacje

W najbliższym okresie nie należy spodziewać się dużego luzowania obostrzeń - poinformował minister zdrowia Adam Niedzielski podczas wtorkowej konferencji prasowej. Jak dodał, szczegóły dalszego luzowania obostrzeń poznamy w środę 2 czerwca i w poniedziałek 7 czerwca. Czego możemy się spodziewać?

Szczegóły dotyczące dalszego luzowania obostrzeń epidemicznych zostaną przedstawione podczas dwóch konferencji prasowych rządu, poinformował minister zdrowia Adam Niedzielski we wtorek. Pierwsza z nich ma odbyć się w środę 2 czerwca. Wówczas dowiemy się, które rygory zostaną zniesione do 26 czerwca. Centrum Informacyjne rządu nie podało jeszcze godziny, o której rozpocznie się konferencja. Wydarzenie to będzie można obejrzeć m.in. na Facebooku Kancelarii Premiera, transmitować je będą także największe telewizje i portale informacyjne w kraju. 

Zobacz wideo W czerwcu szczepienia dzieci od 12 roku życia

Luzowanie obostrzeń. Już wkrótce poznamy harmonogram na wakacje 

- W poniedziałek 7 czerwca przedstawione zostaną szczegóły na dalszą perspektywę - informował szef resortu zdrowia. Jak doprecyzował Niedzielski, premier Mateusz Morawiecki przedstawi wtedy pełny plan luzowania obostrzeń na okres wakacji

- Jeśli chodzi o najbliższy okres, to nie należy spodziewać się dużego luzowania, myślimy o kosmetycznych zmianach. W tej chwili poziom liberalizacji obostrzeń jest w Polsce bardzo wysoki na tle Europy - wyjaśnił minister zdrowia

Szef resortu przyznał również, że zgromadzenia to jeden z obszarów, "co do których jutro [w środę - red.] prawdopodobnie podejmiemy decyzję o zwiększeniu limitów". Może mieć to związek z obchodzonym w czwartek Bożym Ciałem, któremu towarzyszą procesje.

Lotnisko (Zdj. ilustracyjne)Kwarantanna może zostać wydłużona. Dotyczy alertowych mutacji koronawirusa

Konferencja prasowa. Szczepienia dla dzieci w wieku od 12 do 15 lat

We wtorek 1 czerwca odbyła się konferencja prasowa ministra zdrowia Adama Niedzielskiego, szefa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów i pełnomocnika ds. szczepień Michała Dworczyka oraz ministra edukacji i nauki Przemysława Czarnka, podczas której ogłoszono między innymi, że od 7 czerwca rozpoczną się szczepienia dzieci w wieku od 12 do 15 lat. 

Mają one objąć ponad 2,5 miliona uczniów polskich szkół. Jak poinformował minister Michał Dworczyk, szczepienia mają być prowadzone w punktach szczepień. - Ustaliliśmy, że wszystkie dzieci będą szczepiły się tak, jak dotychczas wszyscy pacjenci w punktach szczepień populacyjnych i punktach szczepień powszechnych. Natomiast na razie nie rozpoczniemy przed wakacjami szczepień w szkołach, rozpoczniemy je od września - poinformował szef KPRM. 

Minister zdrowia Adam Niedzielski przekazał także, że już od 1 czerwca Polska przystąpi do systemu unijnych "certyfikatów covidowych", które mają umożliwić Polakom swobodne podróżowanie po państwach Unii Europejskiej. To elektroniczny dowód poświadczający, że dana osoba przebyła COVID-19, posiada negatywny wynik testu lub została zaszczepiona przeciw koronawirusowi. 

Szczepienie na COVID-19Szczepienia przeciwko COVID-19 dla dzieci od 7 czerwca. Jak będą wyglądać?

- Polska znalazła się w grupie 7 krajów, podłączonych do systemu unijnego, które już wydają certyfikaty zgodne ze wszystkimi standardami. Można je pobrać z internetowego konta pacjenta. Dostępne są w formie elektronicznej (kod QR) jak i w formie wydruku (plik .pdf) - mówił minister. Certyfikaty dotyczące pełnego zaszczepienia mają obowiązywać przez rok. 

Więcej o: