Szczepienia przeciwko COVID-19 dla dzieci od 7 czerwca. Jak będą wyglądać? [HARMONOGRAM]

Szef resortu zdrowia przedstawił nowy harmonogram szczepień przeciwko COVID-19. Zgodnie z decyzją Europejskiej Agencji Leków oraz Rady Medycznej przy premierze, szczepionka Pfizer może być stosowana także dla dzieci w wieku od 12 lat.

Szczegóły akcji szczepień zostały przedstawione we wtorek 1 czerwca przez szefa KPRM Michała Dworczyka, ministra zdrowia Adama Niedzielskiego i ministra edukacji i nauki Przemysława Czarnka. Konferencja zwołana została po poniedziałkowej decyzji Rady Medycznej, która pozytywnie zaopiniowała projekt szczepień dzieci.

- Toczą się badania nad dopuszczeniem do szczepień dzieci w wieku 7-12 lat, jest szansa, że we wrześniu będą wyniki tych badań, będziemy podejmowali decyzje w oparciu o rekomendacje Rady Medycznej - wyjaśnił Michał Dworczyk.

Zobacz wideo U jak dużej części ozdrowieńców po COVID-19 zmiany w płucach nie zregenerują się samoistnie?

Rada Medyczna zarekomendowała szczepienie dzieci także w wieku od 12 do 15 lat

  • Szczepienie uczniów od 12. roku życia rozpocznie się od 7 czerwca. Jest to 2,58 mln uczniów w wieku 12-18 lat. Dzieci będą szczepiły się w punktach szczepień populacyjnych i powszechnych. Na razie przed wakacjami szczepienia nie będą odbywać się w szkołach. Możliwe, że szczepienia te rozpoczną się we wrześniu, od nowego roku szkolnego.
  • Od drugiego tygodnia września zbieranie (6-10.09) w szkołach będą zbierane kwestionariusze szczepień tych uczniów, którzy nie zaszczepili się przez wakacje.
  • Od 13 do 17 września - akcja szczepień odbywać się będzie także w szkołach.

Rada Medyczna rekomenduje szczepienia przeciwko COVID-19 dla osób od 12. do 15. roku życia preparatem Comirnaty firmy Pfizer/BioNTech. Wcześniej także Europejska Agencja Leków zatwierdziła tę szczepionkę dla tej grupy dzieci.

Rzecznik rządu: Informacja ws. zmian w obostrzeniach - w najbliższych dniachRzecznik rządu: Informacja ws. zmian w obostrzeniach - w najbliższych dniach

- Pierwsze dzieci mogą być zaszczepione w każdej chwili, bo istniejący system punktów szczepień pozwala dołączyć każdą grupę, która jest potencjalnym kandydatem do szczepienia. (…) Jeśli rodzice dbają o swoje dzieci - ale też zdrowie babć i dziadków - to powinni je zaszczepić. (…) Będzie to można zrobić w momencie, jak tylko pojawi się zielone światło od pełnomocnika ds. szczepień Michała Dworczyka, który już tylko czeka na to, aby je włączyć (do programu) - mówił wcześniej prof. Andrzej Horban.

Zakażenia koronawirusem w Polsce. Ministerstwo Zdrowia podało nowe daneMinisterstwo Zdrowia: 588 zakażeń koronawirusem i 111 ofiar śmiertelnych

Więcej o: