Gwałtowny wzrost zachorowań na COVID-19 w RPA. Władze zaostrzają lockdown

Władze Republiki Południowej Afryki przedłużyły godzinę policyjną i ograniczyły liczbę ludzi na zgromadzeniach po tym, jak w kraju gwałtownie wzrosła liczba odnotowanych zakażeń koronawirusem - poinformował w niedzielę prezydent kraju Cyril Ramaphosa.

Ograniczenia zaczęły obowiązywać od poniedziałku. Restauracje, bary i centra fitness będą musiały zamykać się o godz. 22:00, zaś godzina policyjna rozpocznie się o 23:00 i będzie trwała do 4:00. Spotkania ograniczono do maksymalnie 100 osób w pomieszczeniach zamkniętych oraz do 250 na zewnątrz. W przypadku małych sal nie można wykorzystywać więcej niż ich 50 proc. powierzchni.

Koronawirus w ChinachAzja. Koronawirus atakuje tam, gdzie wydawał się już być opanowany

Zobacz wideo Czy indyjski wariant koronawirusa może być bardziej niebezpieczny od brytyjskiego?

RPA: Gwałtowny wzrost zakażeń

Ramaphosa powiedział, że według krajowych ekspertów ds. zdrowia, wzrost nowych infekcji wynika z rosnącej liczby zebrań towarzyskich, podczas których ludzie nie przestrzegają środków bezpieczeństwa. Wskazał, że koronawirus rozprzestrzenia się także podczas pogrzebów, styp, obozów dla dzieci oraz zajęć sportowych w szkołach.

W ciągu ostatnich siedmiu dni w RPA odnotowywano średnio ponad 3,7 tys. nowych zakażeń dziennie, przy czym ostatniej doby zarejestrowano 4519 przypadków oraz 70 zgonów związanych z COVID-19. Od początku pandemii zakaziło się 1,66 mln osób, z czego zmarło 56 363 osób. 960 tys. zostało zaszczepionych.

Prowincje Wolne Państwo, Przylądek Północny i Gauteng przechodzą przez trzecią falę zakażeń koronawirusem i jak wskazał prezydent "może być tylko kwestią czasu", gdy ta fala ogarnie cały kraj.

Testowanie mieszkańców Kantonu. 26 maja.Surowe obostrzenia w jednej z dzielnic chińskiego Kantonu. Nowe zakażenia

Koronawirus: aktualne informacje i zalecenia na gov.pl

Więcej o: