Cessak: Szczepienia osób od 12 roku życia możliwe jeszcze w czerwcu. "Minister przekaże tę informację"

Myślę, że szczepienie dzieci od 12. roku życia możliwe jest jeszcze w czerwcu. Decyzję podejmie minister zdrowia - powiedział w niedzielę prezes Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych Grzegorz Cessak.
Zobacz wideo Czy przed szczepieniem na COVID-19 i po nim można spożywać alkohol?

Na antenie TVN24 prezes Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych pytany był, kiedy rozpoczną się szczepione dzieci poniżej 12 lat. Odparł, że "rozpoczną się w wakacje". - Myślę, że możliwy jest jeszcze czerwiec - oświadczył, zapytany o konkretny termin. Dodał jednak, że "minister zdrowia tę informację przekaże osobiście".

- Wakacje będą na pewno tym czasem szczepienia dzieci, indywidualnym, a czy będą podejmowane zbiorowe szczepienia dzieci w szkołach, czy w innych trybach i możliwościach, to będzie przedmiotem dyskusji i analiz - powiedział Cessak.

Przypomnijmy, w piątek Europejska Agencja Leków zgodziła się na szczepienie młodzieży od 12 do 15 roku życia preparatami BioNTech i Pfizer. Eksperci unijnej agencji uznali, że preparaty tego konsorcjum są dla nastolatków bezpieczne i skuteczne w zapobieganiu COVID-19.

EMA: Szczepionka Pfizera bezpieczna dla osób w wieku 12-15 lat EMA: Szczepionka Pfizera bezpieczna dla osób w wieku 12-15 lat

Szczepienia przeciw COVID-19 w Polsce

W Polsce przekroczono już poziom 20 mln szczepień przynajmniej jedną dawką - w weekend informował o tym Michał Dworczyk. "Cel wyznaczony przez premiera Morawieckiego zakładał wykonanie 20 mln szczepień przynajmniej jedną dawką do końca czerwca. Ten bilans udało się osiągnąć już dzisiaj. To efekt ciężkiej pracy tysięcy osób zaangażowanych w Narodowy Program Szczepień. Wszystkim serdecznie dziękuję" - napisał pełnomocnik rządu ds. szczepień.

Jak wynika ze strony rządowej, w pełni zaszczepionych jest 6 786 561 osób.

Na szczepienia przeciwko COVID-19 mogą zapisywać się już osoby w wieku od 16 lat. Polscy pacjenci otrzymują cztery szczepionki przeciw COVID-19. Preparaty firm Pfizer/BioNTech, Moderna i AstraZeneca są dwudawkowe, a specyfik opracowany przez Janssen Pharmaceutica NV, firmę z pionu farmaceutycznego Johnson & Johnson, wymaga podania tylko jednej dawki.

Michał Dworczyk Dworczyk: Przekroczyliśmy 20 mln szczepień przynajmniej jedną dawką

autorka: Magdalena Gronek

koronawirus: aktualne informacje i zalecenia na gov.pl

Więcej o: