W przyszłym tygodniu dostawa 2,4 mln szczepionek Pfizera. AstraZeneca lekko opóźniona

W poniedziałek do Polski dotrze 2,4 mln dawek szczepionki firmy Pfizer - poinformował PAP prezes Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych Michał Kuczmierowski.

Michał Kuczmierowski przekazał Polskiej Agencji Prasowej, że na wtorek zaplanowane są dostawy szczepionek od AstryZeneki - 868 tys. sztuk oraz 237 tys. jednodawkowego preparatu firmy Johnson & Johnson. W przyszłą sobotę oczekiwany jest transport 250 tys. dawek szczepionki firmy Moderna. Taka też liczba szczepionek Moderny - 250 tys. 800 sztuk - dotarła w sobotę do składnicy RARS w Wąwale.

Jak zaznaczył Kuczmierowski, przyszłotygodniowa dostawa od AstryZeneki pierwotnie była planowana na poniedziałek, ale w sobotę rano firma poinformowała, że szczepionki trafią do Polski jednak we wtorek. - Oznacza to być może konieczność przesunięcia szczepień drugimi dawkami AstryZeneki dla części pacjentów, jednak od środy te szczepienia będą mogły być zrealizowane - zapewnił Kuczmierowski w rozmowie z PAP.

Wietnam: wykryto nowy wariant koronawirusa łączący odmianę brytyjską i indyjskąWykryto nowy wariant koronawirusa. Łączy odmianę brytyjską i indyjską

Zobacz wideo Czy przed szczepieniem na COVID-19 i po nim można spożywać alkohol?

Szczepienia przeciw COVID-19 w Polsce

Polscy pacjenci otrzymują szczepionkę przeciw COVID-19 jednej z czterech firm. Tylko szczepionka Johnson & Johnson jest jednodawkowa. Pozostałe wymagają powtórzenia dawki. Minister zdrowia od poniedziałku 17 maja dopuszcza, aby szczepienia preparatami firm Pfizer/BioNTech, Moderna i AstraZeneca wykonywane były przy zachowaniu odstępu od 35 dni między dwiema dawkami. Odstęp ten ma wynosić maksymalnie 84 dni dla szczepionki AstraZeneki i 42 dni dla Pfizera i Moderny.

Osoby, które przebyły chorobę wywołaną zakażeniem wirusem SARS-CoV-2, mogą być zaszczepione przeciwko COVID-19 w terminie nie wcześniejszym niż 30 dni od dnia uzyskania pozytywnego testu na obecność wirusa SARS-CoV-2.

Otwarcie lokali gastronomicznych po lockdwonie w LodziDr Sutkowski: Trzeba się cieszyć i bawić tam, gdzie można, ale ostrożnie

Koronawirus: aktualne informacje i zalecenia na gov.pl

Więcej o: