Dr Sutkowski o luzowaniu: Trzeba się cieszyć i dobrze bawić tam, gdzie można, ale ostrożnie

- Trzeba się cieszyć i dobrze bawić tam, gdzie można, ale ostrożnie - powiedział PAP prezes Warszawskich Lekarzy Rodzinnych dr Michał Sutkowski, komentując kolejny etap luzowania obostrzeń związanych z pandemią.

- Sytuacja pandemiczna w Polsce jest dobra, liczba nowych zakażeń koronawirusem spada, ale łatwo to niestety zepsuć. Pamiętajmy, że wiele zależy od naszego zachowania - dodał.

Zobacz wideo Dr Sutkowski o pacjentach niecovidowych: Dług zdrowotny narasta dramatycznie

Luzowanie obostrzeń w Polsce. Od 28 maja m.in. lokale gastronomiczne mogą ponownie przyjmować gości

W związku ze zmniejszającą się liczbą nowych zakażeń rząd zdecydował o kolejnym znoszeniu obostrzeń. Rozporządzenia w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii zostały opublikowane w Dzienniku Ustaw. W ministerstwach zdrowia oraz kultury i sportu trwają prace nad uszczegółowieniem rozporządzeń.

Od 28 maja możliwe jest prowadzenie gastronomii w lokalu - przy zachowaniu maksimum 50 proc. obłożenia i zachowaniu dystansu między stolikami. Imprezy okolicznościowe w lokalu, m.in. wesela i komunie, mogą odbywać się z limitem maksymalnie 50 osób. Do limitu nie wliczają się osoby w pełni zaszczepione przeciw COVID-19.

Od piątku można też korzystać z obiektów sportowych - siłowni i basenów. Jednak i tu jest limit - 50-procentowe obłożenie obiektu. Za tydzień będą mogły odbywać się już plenerowe koncerty z maksymalnie 250 uczestnikami. Do limitu również nie wliczają się zaszczepieni.

Dr Sutkowski: Przestrzeganie limitów jest bardzo ważne - pamietajmy o noszeniu maseczek

- Przestrzeganie ustalonych limitów jest bardzo ważne. Pogoda na razie nie sprzyja ogródkom, więc chętnie będziemy przebywać we wnętrzach. Pamiętajmy jednak o zachowaniu odległości, noszeniu maseczek, gdy jest to możliwe i niegromadzeniu się w miejscach wspólnych. W siłowniach obowiązuje 15 metrów dla każdej osoby ćwiczącej, zalecane jest wietrzenie pomieszczeń - przypomniał dr Sutkowski.

Wskazał, że "obostrzenia znoszone są stopniowo po to, żeby nie zaprzepaścić tego, co przyniosły szczepienia i stosowanie obostrzeń". Dodał, że "dopóki nie osiągniemy odporności zbiorowej, a więc 70-80 proc. osób uodpornionych, obostrzenia powinny być utrzymywane".

Szczepienia przeciwko koronawirusowi w Polsce. Jedną dawką zaszczepiono 19,1 mln Polaków

W Polsce wykonano dotąd ponad 19,1 mln szczepień przeciw COVID-19. W pełni zaszczepionych, czyli dwiema dawkami preparatów od firm Pfizer/BioNTech, Moderna i AstraZeneca lub jednodawkową szczepionką Johnson & Johnson, jest ponad 6,3 mln osób.

Odnosząc się do doświadczeń krajów takich, jak Szwecja, Belgia czy Litwa, w których przy zbliżonym poziomie szczepień wciąż pojawiają się ogniska zakażeń koronawirusem, dr Sutkowski powiedział, że "sytuację trzeba monitorować na bieżąco i jeśli będzie taka konieczność, przywrócić pewne obostrzenia".

Dodał, że "obostrzeń nie zostało już dużo, a gradacja dotycząca ich znoszenia jest właściwa. Z punktu widzenia medycznego nie mam uwag do tych decyzji".

Autorka: Monika Witkowska / PAP

***

Koronawirus: wszystkie aktualne informacje i zalecenia na gov.pl.

Więcej o: