EMA wydała decyzję: Szczepionka Pfizera bezpieczna dla osób w wieku 12-15 lat

Europejska Agencja Leków zgodziła się na szczepienie młodzieży od 12 do 15 roku życia preparatami BioNTech i Pfizer. Eksperci unijnej agencji uznali, że preparaty tego konsorcjum są dla nastolatków bezpieczne i skuteczne w zapobieganiu COVID-19.

Niemiecko-amerykański koncern jako pierwszy uzyskał zielone światło Europejskiej Agencji Leków dla szczepienia nastolatków. O decyzji unijnej agencji poinformował Marco Cavaleri, szef zespołu dotyczącego strategii i oceny szczepionek. - Rozszerzenie ochrony bezpiecznych i skutecznych szczepionek na młodszą populację jest ważnym krokiem naprzód w walce z pandemią. Dlatego zatwierdziliśmy to kluczowe osiągnięcie - dodał Marco Cavaleri.

Ostateczną decyzję o dopuszczeniu na unijny rynek podejmie Komisja Europejska. Do tej pory szczepionki BioNTech i Pfizer były dopuszczone dla osób powyżej 16 roku życia. Szczepionki BioNTech i Pfizer dla nastolatków zostały zatwierdzone wcześniej w Stanach Zjednoczonych.

$Szczepienia Covid 19 dla nauczycieliMilion dolarów w covidowej loterii w USA. Jakie wygrane czekają w Polsce?

Zobacz wideo Czy przed szczepieniem na COVID-19 i po nim można spożywać alkohol?

Szczepienia w Polsce

W Polsce mogą się już szczepić wszystkie osoby powyżej 16. roku życia. Chętnych jednak zaczyna brakować, dlatego rząd zaproponował loterię szczepionkową, która ma zachęcić jak największą liczbę osób do szczepień. - Mamy nadzieję, że pozytywnie wpłynie na zainteresowanie szczepieniami - powiedział Michał Dworczyk

W loterii uczestniczyć będzie mógł każdy, kto skorzystał z rejestracji i przyjął pierwszą dawkę szczepionki. Kancelaria Premiera przekazała na Twitterze, jakie nagrody czekają na zaszczepionych. Będą to:

  • nagroda natychmiastowa - co 2000 osoba przystępująca do loterii wygrywa 500 zł;
  • nagroda tygodniowa - rozlosowywane będą dwie nagrody w postaci 50 tys. zł oraz hulajnogi elektryczne i vouchery;
  • nagroda miesięczna - rozlosowywane będą dwie nagrody po 100 tys. zł oraz samochody hybrydowe;
  • nagroda finałowa - rozlosowane zostaną dwie nagrody w wysokości miliona zł oraz samochody hybrydowe. 

Do tej pory w kraju wykonano 19 175 171 szczepień. W pełni zaszczepione zostały 6 308 403 osoby.

Szczepienie przeciw COVID-19Loteria dla zaszczepionych. Kto może wziąć udział i ile jest do wygrania

Więcej o: