Ministerstwo Zdrowia: 946 nowych zakażeń koronawirusem i 117 ofiar śmiertelnych

Ministerstwo Zdrowia przekazało w piątek, że w ciągu ostatniej doby odnotowano 946 kolejnych zakażeń koronawirusem. Zestawiając to z danymi sprzed równo tygodnia, liczba zachorowań spadła o 733. Najwięcej nowych przypadków jest w województwie śląskim.

Piątek to drugi w tym tygodniu dzień, kiedy liczba nowych przypadków spadła poniżej tysiąca. Po raz ostatni spadliśmy poniżej tego progu w poniedziałek (24.05). Wcześnie liczba nowych zakażeń oscylowała poniżej tysiąca we wrześniu ubiegłego roku.

Liczba osób, które wyzdrowiały po zakażeniu koronawirusem, wzrosła o 2 228 do 2 634 711. W ciągu ostatniej doby zmieniła się liczba Polaków przebywających na kwarantannie - jest ich obecnie 81 171, co oznacza wzrost względem poprzedniego dnia o 2 163. O 68 do 805 spadła liczba zajętych respiratorów, natomiast o 468 do 5 909 spadła liczba zajętych łóżek dla pacjentów z COVID-19. Oznacza to, że w skali kraju zajętych jest 25 proc. łóżek covidowych i 32 proc. respiratorów. 

Zobacz wideo Czy ozdrowieńcom wystarczy jedna dawka szczepionki?

Koronawirus w Polsce. Dzisiaj 117 ofiar śmiertelnych 

Nowe przypadki zakażeń dotyczą województw: śląskiego (123), mazowieckiego (113), wielkopolskiego (110), dolnośląskiego (84), łódzkiego (71), małopolskiego (66), pomorskiego (60), zachodniopomorskiego (56), lubelskiego (53), kujawsko-pomorskiego (39), opolskiego (34), podlaskiego (32), świętokrzyskiego (28), podkarpackiego (27), warmińsko-mazurskiego (21), lubuskiego (14). 15 zakażeń to dane bez wskazania adresu, które zostaną uzupełnione przez inspekcję sanitarną.

Luzowanie obostrzeń od 28 maja. Co się wtedy zmieni? Powrócą m.in siłownie i gastronomia wewnątrz lokali (zdjęcie ilustracyjne)Luzowanie obostrzeń od 28 maja. Co się wtedy zmieni? Powrócą m.in siłownie i gastronomia wewnątrz lokali

"Z powodu COVID-19 zmarło 35 osób, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarły 82 osoby" - przekazał resort zdrowia. 

Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek zapowiedział, że jeśli warunki pandemiczne nie zmienią się na gorsze, studenci wrócą do nauki stacjonarnej na uczelniach od 1 października. Czarnek podkreślił, że sytuacja związana z powrotem studentów do nauki stacjonarnej jest inna niż dzieci szkolnych, bo pochodzą oni z różnych regionów Polski - wynajmują mieszkania, stancje czy pokoje w akademikach. - Trudno było ich ściągać na te kilka tygodni, na to zakończenie tego semestru letniego, ale już dzisiaj byłyby takie warunki, bo można już dzisiaj prowadzić zajęcia, również te stacjonarne - powiedział.

$Szczepienia Covid 19 dla nauczycieliMilion dolarów w covidowej loterii w USA. Jakie wygrane czekają w Polsce?

Więcej o: