Czarnek: Jeśli sytuacja pandemiczna się nie pogorszy, to od października studenci wrócą na uczelnie

Studenci wrócą do nauki stacjonarnej na uczelniach od 1 października, jeśli warunki pandemiczne nie zmienią się na gorsze - powiedział w czwartek minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek. Dodał, że zachęca do przeprowadzana sesji egzaminacyjnych w trybie stacjonarnym tam, gdzie jest to możliwe.

25 marca 2020 r. Ministerstwo Nauki zawiesiło zajęcia dydaktyczne na uczelniach. Decyzja resortu była powiązana ze wzrostem ryzyka zakażenia wirusem SARS-CoV-2 oraz kolejnymi przypadkami w Polsce.

Zobacz wideo Kiedy starsi uczniowie wrócą do szkół? "Nie mamy dobrego rozwiązania"

Czarnek o powrocie studentów na uczelnie: Jeśli warunki pandemiczne się nie zmienią na gorsze,  od pierwszego października studenci wracają do nauki stacjonarnej 

Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek brał udział w czwartek (27 maja) w konferencji prasowej na Uniwersytecie Przyrodniczo-Technologicznym im. Jana i Jędrzeja Śniadeckich w Bydgoszczy, dotyczącej zmiany nazwy uczelni na Politechnikę Bydgoską.

Czarnek pytany był przez PAP m.in. o to, czy w kolejnym roku akademickim studenci powrócą w mury polskich uczelni - duża część uczelni od marca ubiegłego roku naucza w formule zdalnej.

- My zachęcamy, widząc, że warunki pandemiczne na to po prostu pozwalają i jeśli one się nie zmienią na gorsze, a wszystko wskazuje na to, że powinno być dobrze, w związku z tym, że szczepimy się i ta odporność społeczeństwa jest na coraz wyższym poziomie, to od pierwszego października studenci wracają do nauki stacjonarnej i te mury nowej Politechniki Bydgoskiej wypełnią się życiem studenckim, którego nam tu strasznie brakuje w tej uczelni i na każdej innej - powiedział szef resortu.

Szef resortu edukacji i nauki zachęca do prowadzenia sesji w trybie stacjonarnym

Minister mówił, że sytuacja związana z powrotem żaków w mury uczelni jest inna niż dzieci szkolnych, bo pochodzą oni z różnych regionów Polski - wynajmują mieszkania, stancje czy pokoje w akademikach. - Trudno było ich ściągać na te kilka tygodni, na to zakończenie tego semestru letniego, ale już dzisiaj byłyby takie warunki, bo można już dzisiaj prowadzić zajęcia, również te stacjonarne - powiedział Czarnek.

- My zachęcamy wszędzie tam, gdzie jest to możliwe do tego, żeby sesje egzaminacyjne odbywały się w trybie stacjonarnym. Mamy bardzo elastyczne rozporządzenie, w którym dajemy decyzje rektorom uczelni. To oni w tej sprawie decydują - poinformował szef resortu edukacji i nauki.

Autorzy: Szymon Zdziebłowski, Tomasz Więcławski / PAP

***

Koronawirus: wszystkie aktualne informacje i zalecenia na gov.pl.

Więcej o: