Luzowanie obostrzeń od 28 maja. Co się zmieni? Powrócą m.in siłownie i gastronomia wewnątrz lokali

W związku ze stopniowym luzowaniem covidowych obostrzeń, 28 maja swoją działalność wznowią kryte obiekty portowe, a wewnątrz lokali gastronomicznych będą mogły odbywać się wesela. Co jeszcze ulegnie zmianie? Prezentujemy szczegóły.

Ze względu na utrzymujący się niski poziom zakażeń koronawirusem w Polsce, rząd zdecydował się w ostatnim czasie na stopniowe luzowanie niektórych obostrzeń. Należy pamiętać, że w zamkniętych pomieszczeniach obowiązują nadal zasady zakrywania ust i nosa maseczką, zachowania dystansu społecznego oraz dezynfekcji rąk.

Luzowanie obostrzeń. Co się zmieni w piątek 28 maja?

  • Lokale gastronomiczne będą mogły przyjmować klientów także wewnątrz, gdzie udostępnią 50 proc. przewidzianych dla nich miejsc. Zajęty może być co drugi stolik, a pomiędzy stolikami powinien być zachowany dystans wynoszący co najmniej 1,5 m (chyba że między nimi znajduje się przegroda o wysokości co najmniej 1 m, licząc od powierzchni stolika).
  • W lokalach będą mogły odbywać się wesela, komunie oraz inne imprezy okolicznościowe, z limitem 50 osób. Przypominamy, że do limitu nie wliczają się osoby w pełni zaszczepione przeciwko COVID-19.
  • Otworzą się kryte obiekty sportowe (siłownie, kluby fitness, baseny) oraz solaria, w których obowiązywał będzie reżim sanitarny oraz limit 1 osoby na 15m2. Na widowniach obiektów sportowych do zajęcia możliwych będzie 50 proc. miejsc.
  • Wydarzenia sportowe poza obiektami sportowymi będą mogły odbywać się z limitem do 250 osób.

Luzowanie obostrzeń. 29 maja wróci nauka stacjonarna

Od soboty 29 maja (w praktyce od poniedziałku 31 maja) umożliwiona zostanie nauka stacjonarna w szkołach podstawowych i średnich z zachowaniem zasad reżimu sanitarnego. Sale lekcyjne będą wietrzone podczas przerw, a placówki będą dezynfekowane w weekendy.

Zobacz wideo Nowe rozwiązania w zakresie szczepień. Od 1 lipca drugą dawkę będzie można przyjąć w dowolnym punkcie, a samorządy będą zachęcać seniorów do szczepień
Więcej o: