Szczepienia przeciw COVID-19. Niemieccy badacze podają możliwą przyczynę rzadkich zakrzepów krwi

Grupa niemieckich naukowców twierdzi, że znalazła przyczynę rzadkich przypadków zakrzepicy po podaniu preparatu AstryZeneki i Johnson&Johnson. Naukowcy uważają, że problem z niepożądanymi powikłaniami można rozwiązać. Część badaczy uważa jednak, że jest to jedna z wielu teorii i należy prowadzić dalsze badania.

Prof. Rolf Marschalek z Uniwersytetu Goethego we Frankfurcie wraz ze swoim zespołem prowadzi od marca badania nad rzadkimi zakrzepami krwi. Naukowiec twierdzi, że problem z zakrzepami związany jest z adenowirusem wykorzystywanym przez szczepionki wektorowe (AstraZeneca i Johnson&Johnson)  do dostarczenia białka koronawirusa do organizmu. Ustalenia niemieckiego naukowca przytacza "Financial Times".

Zobacz wideo Wakacje coraz bliżej. Czy ceny wyjazdów zagranicznych nas zaskoczą?

Szczepienia przeciw COVID-19. Niemieccy naukowcy uważają, że znaleźli przyczynę rzadkich zakrzepów krwi

Według prof. Marschalka problem tkwi w tym, że białko wirusa SARS-CoV-2 wysyłane jest do jądra komórkowego, a nie do cytoplazmy, gdzie wirus zwykle produkuje białko. W jądrze komórkowym niektóre części białka łączą się lub rozszczepiają, tworząc zmutowane wersje białka, które nie są w stanie związać się z błoną komórkową. To właśnie tam zachodzi bardzo ważny proces immunologiczny. 

LondynWielka Brytania. Największy dobowy przyrost zakażeń od półtora miesiąca

Prof. Marschalek twierdzi, że zmutowane białka "wracają" do organizmu, co u niektórych pacjentów wywołuje zakrzepy krwi. Według niego niepożądane objawy mogą występować tylko u jednej na 100 tys. osób. Naukowiec uważa, że problem z dostarczeniem białka wirusa do jądra komórkowego, a nie do cytoplazmy można rozwiązać.  

Firma Johnson&Johnson już skontaktowała się z prof. Marschalkiem, aby poznać szczegóły jego ustaleń. Firma wydała oświadczenie, w którym zapewnia, że wspiera dalsze badania i chętnie skorzysta z możliwości przejrzenia i podzielenia się wszystkimi danymi, gdy staną się one już dostępne.  

"Financial Times", powołując się na innych niemieckich naukowców, zwraca jednak uwagę, że teoria prof. Marschalka jest jedną z wielu i potrzeba dalszych badań na jej potwierdzenie. Prof. Marschalek przekazał wyniki swoich badań państwowemu Instytutowi Paula Ehrlicha oraz rządowej radzie doradczej do spraw szczepień.  

Europejska Agencja Leków o szczepionce AstraZeneca i J&J

Europejska Agencja Leków (EMA) dopuściła na terenie Unii Europejskiej szczepionki przeciw COVID-19 czterech firm: Pfizer/BioNTech, Moderna, AstraZeneca i Johnson&Johnson. Dwie pierwsze opierają się na technologii mRNA, a AstraZeneca i Johnson&Johnson to szczepionki wektorowe. EMA stwierdziła, że korzyści ze stosowania preparatu AstryZeneki i Johnson&Johnson znacznie przewyższają ryzyko ewentualnych powikłań. Według Agencji szczepionki skutecznie zapobiegają hospitalizacjom, przyjęciom na oddziały intensywnej terapii i zgonom z powodu COVID-19. Stwierdzono jednak, że u 1 na 100 000 zaszczepionych osób mogą wystąpić przypadki nietypowych zakrzepów krwi przy występowaniu niskiej liczby płytek krwi. 

USA: Biden zwrócił się do wywiadu, by 'podwoił wysiłki' ws. badania pochodzenia Covid-19USA: Biden chce, by wywiad "podwoił wysiłki" ws. badania pochodzenia COVID-19

Więcej o: