USA: Biden zwrócił się do wywiadu, by "podwoił wysiłki" ws. zbadania pochodzenia COVID-19

Prezydent USA Joe Biden zwrócił się w środę (26 maja) do amerykańskich agencji wywiadowczych, by "podwoiły wysiłki" w celu zbadania pochodzenia koronawirusa. Mają również sprawdzić teorię, że ślad prowadzi do chińskiego laboratorium. Przywódca USA naciska na Chiny, aby współpracowały w tej sprawie.

Biden zauważył, że społeczność wywiadu jest podzielona w kwestii tego, skąd pochodzi COVID-19, czy np. wziął się z kontaktu człowieka z zakażonym zwierzęciem, czy na skutek wypadku w laboratorium.

Zobacz wideo Czy przyjęcie szczepionki przez osobę bezobjawowo zakażoną COVID-19 jest bezpieczne?

Prezydent USA Joe Biden ujawnił, że agencje wywiadowcze sprawdzają scenariusze dot. pochodzenia wirusa SARS-CoV-2

Jak wskazał w oświadczeniu prezydent USA Joe Biden, większość agencji wywiadowczych skupiła się wokół tych dwóch prawdopodobnych scenariuszy, ale "nie uważa, że istnieją wystarczające informacje, aby ocenić, że jeden z nich jest bardziej prawdopodobny niż drugi". Ujawnił, że dwie z 18 agencji wywiadowczych skłaniają się ku powiązaniu ze zwierzętami, a jedna - bardziej ku teorii z laboratorium, ale "w niskim lub umiarkowanym stopniu".

Prezydent USA zapewnił, że jego kraj będzie nadal "współpracował z partnerami na całym świecie w celu naciskania na Chiny, aby uczestniczyły w pełnym, przejrzystym, opartym na dowodach śledztwie międzynarodowym i zapewniły dostęp do wszystkich istotnych danych i dowodów".

Jen Psaki: USA popierają dochodzenie WHO w Chinach

Rzeczniczka Białego Domu, Jen Psaki, powiedziała we wtorek (25 maja), że USA popierają nowe dochodzenie Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) w Chinach, ale będzie to wymagało od Pekinu podjęcia działań i umożliwienia dostępu do danych potrzebnych do określenia pochodzenia wirusa.

Biden podkreślił, że ostateczne wnioski mogą nigdy nie być poznane, zważywszy na to, że rząd chiński odmawia pełnej współpracy z międzynarodowymi śledczymi. - Niezdolność naszych inspektorów do dotarcia na miejsce w tych pierwszych miesiącach zawsze będzie utrudniać jakiekolwiek śledztwo w sprawie pochodzenia COVID-19 - ocenił prezydent Stanów Zjednoczonych.

Skąd wziął się koronawirus COVID-19? Geneza pandemii wciąż nie jest w pełni znana

Geneza pandemii COVID-19, która przez ostatnie półtora roku zabiła na świecie blisko 3,5 mln ludzi, wciąż jest niejasna. W atmosferze narastających spekulacji USA wzywają do rozpoczęcia kolejnego etapu dochodzenia, w którym międzynarodowi eksperci uzyskaliby dostęp do danych na temat początków koronawirusa.

Pod koniec 2019 r. w mieście Wuhan w środkowych Chinach wykryto pierwsze przypadki Covid-19. Amerykańska administracja wyrażała jednak wcześniej wątpliwości, czy chińskie władze pozostawiły pierwszej misji międzynarodowych ekspertów pod egidą Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) w Wuhanie wystarczającą swobodę, by mogła skutecznie prowadzić swoje dochodzenie.

Członkowie tej misji po wizycie w Wuhanie w styczniu i lutym br. za najbardziej prawdopodobną hipotezę uznali przejście patogenu na człowieka ze źródła naturalnego - być może z nietoperzy - poprzez inne zwierzęta, których nie określono. Jako "skrajnie mało prawdopodobną" ocenili natomiast hipotezę o wycieku wirusa z laboratorium. 

Autorzy: cyk/ akl/ PAP

***

Koronawirus: wszystkie aktualne informacje i zalecenia na gov.pl.

Więcej o: