Premier ostrzega: Nie jest wcale przesądzone, że będziemy "gwałtownie" znosić obostrzenia

Nie jest wcale przesądzone, że w czerwcu będziemy "gwałtownie" znosić obostrzenia. Musimy pamiętać nadal o zachowywaniu dyscypliny sanitarnej - powiedział w środę w Józefowie premier Mateusz Morawiecki.
Zobacz wideo Czy indyjski wariant koronawirusa może być bardziej niebezpieczny od brytyjskiego?

Premier, odnosząc się do najnowszych rozporządzeń znoszących pewne obostrzenia na stadionach i przywracające koncerty plenerowe, zaznaczył, że nadal należy pamiętać o zachowaniu dyscypliny sanitarnej. Dodał, że obecnie w ministerstwach zdrowia oraz kultury i sportu trwają prace nad uszczegółowieniem tych rozporządzeń.

- Zdecydowaliśmy się na to [luzowanie obostrzeń - przyp. PAP], aczkolwiek robimy to w sposób ostrożny - zaznaczył. Dodał, będzie możliwość organizowania pewnych wydarzeń, ale z zachowaniem reżimu sanitarnego.

Marcin HorałaZniesienie wszystkich obostrzeń? "W czerwcu ta sprawa będzie rozważana"

Mateusz Morawiecki apeluje o zachowanie zasad sanitarnych

W Dzienniku Ustaw opublikowano we wtorek wieczorem rozporządzenia w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii. Jedno z nich stanowi, że ograniczenia liczby miejsc udostępnianych publiczności nie stosuje się do meczów kadry narodowej w piłce nożnej mężczyzn przeciwko: reprezentacji Federacji Rosyjskiej, rozgrywanego 1 czerwca 2021 roku we Wrocławiu oraz reprezentacji Republiki Islandii, rozgrywanego 8 czerwca 2021 roku w Poznaniu. Przesądza ono równocześnie, że podczas tych wydarzeń udostępnia się publiczności nie więcej niż 50 proc. liczby miejsc przewidzianych dla publiczności, co drugie miejsce na widowni.

Kolejne pozwala na organizację, od 4 czerwca, koncertów na otwartym powietrzu z udziałem publiczności do 250 osób, pod warunkiem zachowania odległości 1,5 m pomiędzy uczestnikami.

Mateusz Morawiecki zaznaczył jednak, że wcale nie jest przesądzone, że obostrzenia będą w czerwcu "gwałtownie" znoszone. Równocześnie przytoczył przykład krajów w Europie: Szwecji, Litwy i Belgii, w których liczba zakażeń jest kilkukrotnie większa niż w Polsce i przy zbliżonym poziomie szczepień w tych społeczeństwach pojawiają się takie ogniska zakażeń. Premier określił to jako odbicie trzeciej fali w tych krajach. Zaapelował, by mając to wszystko na uwadze, nie lekceważyć podstawowych zasad bezpieczeństwa - nosić maseczki w miejscach, gdzie są one wymagane i zachowywać dystans.

koronawirus: aktualne informacje i zalecenia na gov.pl

Waldemar Kraska Kiedy konferencja ws. luzowania obostrzeń? Kraska: W tym tygodniu pakiet na czerwiec

Więcej o: