Kiedy konferencja ws. luzowania obostrzeń? Kraska: W tym tygodniu pakiet na czerwiec

W tym tygodniu przedstawimy kolejny pakiet ewentualnych luzowań na czerwiec - powiedział w środę wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. Jednocześnie zaapelował, by nadal pamiętać o maseczkach, dezynfekcji i dystansie społecznym.

W środę w Programie I Polskiego Radia Kraska poinformował, że w tym tygodniu rząd przedstawi "kolejny pakiet ewentualnych luzowań na czerwiec".

- Sytuacja epidemiologiczna na to w tej chwili nam pozwala, bo widzimy, że koronawirus jest w odwrocie. Aczkolwiek jak zawsze z wielką ostrożnością do tego podchodzę, bo myślę, że jednak te zasady, do których jesteśmy przyzwyczajeni, powinny dalej z nami zostać - czyli maseczka, dezynfekcja, dystans. Powinniśmy cały czas o tym pamiętać - powiedział wiceminister.

Zobacz wideo Kiedy przyjąć drugą dawkę szczepionki na COVID-19, jeśli zachorowało się po pierwszej?

Kraska: Do Polski będą mogli wjechać tylko zaszczepieni, ozdrowieńcy lub osoby, które wykonały test

Waldemar Kraska mówił także o tzw. paszportach covidowych. Powiedział, że w certyfikatach znajdą się informacje, czy dana osoba jest zaszczepiona, czy jest ozdrowieńcem lub w ostatnim czasie miała wykonywany test w kierunku SARS-CoV-2.

- Do Polski będzie mogła wjechać osoba, która albo jest zaszczepiona, albo jest ozdrowieńcem, albo wykonała w ciągu 24 godzin test. Taka zasada będzie obowiązywała nie tylko w Polsce, ale we wszystkich krajach europejskich - poinformował wiceminister.

Komisja Europejska przedstawiła wniosek dotyczący utworzenia unijnego zaświadczenia COVID-19 17 marca 2021 roku. KE potwierdziła też, że centralna infrastruktura informatyczna będzie technicznie gotowa już 1 czerwca. Od tej daty rozpocznie się okres przyłączania krajowych serwerów poszczególnych państw członkowskich, który zakończy się uruchomieniem systemu we Wspólnocie 1 lipca 2021 r.

Unijny Certyfikat Covid to nic innego jak kod QR i unikatowy identyfikator ułatwiający weryfikację podróżnego pod względem ryzyka epidemicznego. Kod QR dostępny będzie - tak jak do tej pory - w Internetowym Koncie Pacjenta (pacjent.gov.pl), w mobilnych aplikacjach mojeIKP lub mObywatel, czyli w tzw. cyfrowym portfelu. Otrzymać go można również w formie wydruku papierowego w punkcie szczepień. Cyfrowy Certyfikat Covid w czasie kontroli będzie skanowany; sprawdzany będzie też unikatowy identyfikator.

autorka: Olga Zakolska

Koronawirus: wszystkie aktualne informacje i zalecenia na gov.pl

Więcej o: