Obowiązkowe szczepienia przeciw COVID-19? Większość Polaków jest przeciw [SONDAŻ]

United Surveys przeprowadziło dla RMF FM i "Dziennika Gazety Prawnej" sondaż, w którym zapytano ankietowanych o opinię na temat wprowadzenia obowiązku szczepień przeciw COVID-19. Zgodnie z wynikami badania, ponad 60 proc. osób było przeciw.

Aż 62 proc. Polaków nie chce, aby szczepienia przeciw COVID-19 były obowiązkowe - wynika z najnowszego sondażu United Surveys przeprowadzonego dla RMF FM oraz "Dziennika Gazety Prawnej". Najwięcej niechętnych jest wśród młodych ludzi do 39. roku życia. 

Zobacz wideo Nowe rozwiązania w zakresie szczepień. Od 1 lipca drugą dawkę będzie można przyjąć w dowolnym punkcie, a samorządy będą zachęcać seniorów do szczepień

Sondaż. Znaczna część Polaków nie chce obowiązkowych szczepień przeciw COVID-19

Z badania przeprowadzonego przez United Surveys wynika, że jest więcej przeciwników niż zwolenników wprowadzenia obowiązku szczepień przeciw COVID-19. Zdecydowanie przeciw było 35,5 proc. badanych, a 26,6 proc. ankietowanych wybrało odpowiedź "raczej nie". 

Za pomysłem obowiązkowego szczepienia opowiedziało się 19,5 proc. respondentów, odpowiedź "raczej tak" wybrało z kolei 16,4 proc. Grupa osób niezdecydowanych w tej kwestii to 2 proc. 

Szczepionka przeciwko COVID-1925 proc. ankietowanych nie zamierza zaszczepić się przeciwko COVID-19

Która grupa jest najbardziej niechętna wobec wprowadzenia obowiązkowych szczepień? Najgorzej pomysł przyjął się w grupie ludzi młodych do 39. roku życia - podaje portal. W grupie 18-29 lat przeciwnicy pomysłu to 77 proc. ankietowanych, z kolei w grupie 30-39 jest to 78 proc. 

Największy odsetek zwolenników tego obowiązku jest z kolei w grupie osób po 70. roku życia - 62 proc, a także wśród osób zamieszkujących wieś - 42 proc. 

Szczepienia przeciw COVID-19 trwają w Polsce od grudnia 2020 roku. Od tamtej pory udało się podać już ponad 18 milionów dawek. W pełni zaszczepione osoby to 5,6 mln mieszkańców naszego kraju. W Polsce pacjenci otrzymują cztery różne preparaty przeciw koronawirusowi należące do firm: Pfizer/BionTech, Moderna, AstraZeneca oraz Johnson & Johnson. Ta ostatnia wymaga podania tylko jednej dawki. 

Szczepienia przeciw COVID-19. Rząd zachęci loterią

We wtorek 25 maja odbyła się konferencja prasowa szefa KPRM i pełnomocnika rządu ds. szczepień Michała Dworczyka, podczas której przekazał, że już od 1 lipca 2021 roku ruszy loteria szczepionkowa. W ten sposób rząd chce zachęcić Polaków do szczepienia się, ponieważ liczba zarejestrowanych osób oraz tych, którzy już przyjęli preparat, wciąż jest za niska, by zyskać odporność zbiorową. 

W loterii uczestniczyć będzie mogła każda osoba, która skorzystała z rejestracji oraz przyjęła pierwszą dawkę szczepionki. Do nagród czekających na zaszczepionych należą nagrody natychmiastowe (500 zł dla co 2000 osoby), tygodniowe (dwie nagrody po 50 tys. zł i samochody hybrydowe), miesięczne (dwie nagrody po 100 tys. zł i samochody hybrydowe) oraz finałowa (dwie nagrody w wysokości miliona złotych i samochody hybrydowe). Są również inne propozycje zachęcające do zaszczepienia się. Więcej informacji na ten temat w materiale: 

Szczepienie przeciw COVID-19Loteria dla zaszczepionych. Kto może wziąć udział i ile jest do wygrania

Więcej o: