Michał Dworczyk o zmianach w programie szczepień: Druga dawka w dowolnym punkcie

Michał Dworczyk poinformował o szeregu rozwiązań, które mają przyspieszyć szczepienia. Wśród nich są m.in. nagrody pieniężne dla gmin, które będą miały najwyższy poziom wyszczepienia. Szef KPRM powiedział, że od 31 maja podwojone zostaną dostawy szczepionek firmy Pfizer. Z kolei w lipcu pojawi się możliwość przyjęcia szczepionki w dowolnym punkcie.

Michał Dworczyk poinformował, że dotychczas wykonano ok. 18 mln 300 tys. szczepień. Blisko 13 mln osób zostało zaszczepionych pierwszą dawką. - W ostatnich tygodniach notujemy szczepienia na poziomie ponad 2 mln tygodniowo i to jest dobre, satysfakcjonujące tempo - powiedział szef KPRM.

Zobacz wideo Czy przed szczepieniem na COVID-19 i po nim można spożywać alkohol?

Michał Dworczyk: Od 31 maja podwojone dostawy szczepionki Pfizer

Dworczyk przywołał badania, w których chęć zaszczepienia się przeciwko koronawirusowi zadeklarowało 70 proc. respondentów. - To dużo, natomiast to jest cały czas niewystarczający, niesatysfakcjonujący odsetek osób, które takie deklaracje składają - powiedział. Minister poinformował, że we wtorek zostanie osiągnięty pułap 50 proc. pełnoletnich osób, które zarejestrowały się w systemie.

- Wśród seniorów powyżej 70. roku życia mamy zarejestrowanych lub zaszczepionych pierwszą dawką ponad 75 proc. Jeśli chodzi o osoby w wieku 60-69 to jest 64 proc. Później widzimy, że te wyniki spadają, jeśli chodzi o procent populacji w danym roczniku, która jest zarejestrowana (na szczepienie) lub zaszczepiona. Te dane nie są satysfakcjonujące, ale trzeba też powiedzieć, że kolejne roczniki w późniejszym terminie się rejestrowały i każdego dnia zapisuje się ponad 200 tys. osób, cały czas dynamika zapisów utrzymuje się - powiedział. - Chociaż widzimy pewne trendy spadkowe i dlatego podejmujemy działania profrekwencyjne, jak trwająca już od kilkunastu dni kampania Ostatnia Prosta - podkreślił.

Szef kancelarii premiera poinformował, że od 31 maja dostawy szczepionki Pfizera będą podwojone. - Zakładamy, że w czerwcu problemu z dostępem do szczepionek nie będzie - powiedział. - Coraz większym wyzwaniem będzie przekonywanie Polaków do tego, by się zaszczepić - dodał. 

Narodowy Program Szczepień. Będą pieniężne zachęty dla samorządów 

Dworczyk ocenił, że "dorośli Polacy nie są przyzwyczajeni do szczepień". Minister poinformował o nowych rozwiązaniach, które mają przyspieszyć program szczepień. - Od 1 lipca szczepienia drugą dawką będą odbywały się w dowolnym punkcie. Wiele osób zwracało uwagę, że zaszczepili się pierwszą dawką w jednym punkcie, później chcieliby się zaszczepić w innym. To było niemożliwe albo trudne, teraz takiego problemu nie będzie. Kolejnym rozwiązaniem jest bezpośredni kontakt z seniorami powyżej 70. roku życia. Rozmawialiśmy dość długo z samorządami i w końcu wypracowaliśmy dla dużej części - bo nie wszyscy podchodzą do tego z pełnym entuzjazmem - następujący model: w najbliższych dniach i tygodniach wojewodowie będą wystawiać decyzje administracyjne dla samorządów, które będą zobowiązywały samorządy do nawiązania kontaktu telefonicznego ze wszystkimi mieszkańcami danej gminy powyżej 70. roku życia. W czasie takiej rozmowy, realizowanej najczęściej przez pracowników MOPS lub GOPS, taka osoba powyżej 70. roku życia będzie pytana, czy się zaszczepiła, jeśli się nie zaszczepiła, to będzie jej oferowane szczepienie - poinformował Dworczyk.

Mobilne punkty szczepień na imprezach masowych

Jak dodał, to szczepienie dla seniorów zorganizuje "zespół wyjazdowy". Zespoły mają być oparte na jednostkach Ochotniczej Straży Pożarnej. Szef KPRM podkreślił, że samorządy dostaną wsparcie w zależności od wielkości. - Każda gmina otrzyma na działania organizacyjna, promocyjne między 10 a 40 tys. zł. 

Koordynator programu szczepień poinformował, że rząd wprowadzi element rywalizacji dla samorządów. - Będziemy chcieli dla 500 pierwszych gmin, które osiągną wskaźnik zaszczepienia co najmniej na poziomie 75 proc. przeznaczyć po 100 tys. zł na dowolny cel - powiedział. - W każdej gminie, gdzie będzie najwyższy stopień zaszczepienia - w ujęciu byłego podziału terytorialnego na 49 województw - otrzyma milion złotych na dowolny cel. - Ta gmina, która będzie miała największy wskaźnik zaszczepienia w skali Polski, otrzyma dodatkowo dwa miliony złotych. To elementy mobilizujące samorządowców, by poważnie się w tę akcję zaangażować - powiedział Dworczyk. 

Kolejne rozwiązanie rządu to mobilne punkty szczepień podczas imprez masowych. Takie punkty będą organizowali wojewodowie. Dworczyk poinformował, że będzie to działało podobnie jak akcja szczepień w majówkę. 

Loteria Narodowego Programu Szczepień

Planowane jest również zorganizowanie loterii przez Totalizator Sportowy. Przewidziano w niej cztery rodzaje nagród pieniężnych. Nagroda natychmiastowa to 500 zł dla co 2000 uczestnika. Co tydzień dwie osoby będą mogły wygrać 50 tys. zł lub hulajnogę elektryczną, natomiast raz w miesiącu będą losowane dwie nagrody po 100 tys. zł i samochód hybrydowy. W finale będzie można wygrać milion złotych i również samochód hybrydowy. 

Więcej o: