Dworczyk o szczepieniu osób w wieku 12-15 lat: Decyzja możliwa w najbliższych tygodniach

Jeśli zapadnie decyzja o szczepieniu młodych ludzi w wieku 12-15 lat, przygotujemy rozwiązania organizacyjne - powiedział w poniedziałek szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów i jednocześnie pełnomocnik rządu ds. programu szczepień Michał Dworczyk.
Zobacz wideo Czy przed szczepieniem na COVID-19 i po nim można spożywać alkohol?

W poniedziałek Michał Dworczyk mówił dziennikarzom o kampanii zachęcającej do szczepień przeciwko COVID-19. - Jeżeli chodzi o najmłodszą część populacji, to wykorzystujemy również influencerów, youtuberów, osoby aktywne w sieci. Z każdym tygodniem będą kolejne odsłony akcji - powiedział szef KPRM. Polityk przypomniał, że w Unii Europejskiej trwa proces dotyczący rejestracji szczepionek przeciw COVID-19 dla młodych ludzi w wieku 12-15 lat.

Dr Sutkowski o spadku liczby zakażeń: Możemy wszystko i poprawić i popsućDr Sutkowski o spadku liczby zakażeń: Możemy wszystko i poprawić i popsuć

Dworczyk: Decyzja możliwa w najbliższych tygodniach

- EMA [Europejska Agencja Leków] zajmuje się tym projektem i niewykluczone, że już w najbliższych tygodniach zapadnie decyzja w tej sprawie. Będziemy musieli przygotować się też od strony organizacyjnej, jeśli będzie taka decyzja, która będzie na pewno poprzedzona dyskusją na forum Rady Medycznej przy premierze Mateuszu Morawieckim - podkreślił Dworczyk. - Będziemy musieli się przygotować do rozwiązań organizacyjnych, bo to jednak trochę inny rodzaj szczepień i inne kanały dotarcia do tych grup wiekowych niż do tej pory - dodał.

Europejska Agencja Leków rozpoczęła w maju ocenę stosowania szczepionki u młodych ludzi w wieku od 12 do 15 lat. Jeśli proces ewaluacji przebiegnie zgodnie z planowanym harmonogramem, to decyzja ma zostać ogłoszona w czerwcu. Obecnie dopuszczone są szczepienia przeciw COVID-19 u osób powyżej 16 lat.

Jak podaje strona rządowa, dotychczas w Polsce wykonano 17 941 112 szczepień. W pełni zaszczepionych jest 5 597 165 osób.

Koronawirus w Polsce.Ministerstwo Zdrowia: 559 zakażeń koronawirusem i 17 ofiar śmiertelnych

autorka: Katarzyna Lechowicz-Dyl/PAP

Koronawirus: aktualne informacje i zalecenia na gov.pl

Więcej o: