Dr Michał Sutkowski o spadku liczby zakażeń: To my możemy wszystko i poprawić, i popsuć

Ostatnie statystyki MZ dotyczące zakażeń wskazują, że obostrzenia przyniosły rezultaty. Mogą też świadczyć o skuteczności szczepień - powiedział PAP prezes Warszawskich Lekarzy Rodzinnych dr Michał Sutkowski. Jego zdaniem pod koniec czerwca możemy się spodziewać "małej bryzy", a jesienią "nieco większej fali".

Ministerstwo Zdrowia poinformowało w niedzielę o 1 075 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem,  i o 46 zgonach z  powodu COVID-19.

Dr Sutkowski zwrócił uwagę, że są to dane weekendowe, niższe szczególnie jeśli chodzi o zgony, ale - jak zaznaczył - "cały czas, od kilku tygodni, zmniejsza się liczba zakażeń i przypadków zgonów w szpitalach".

Zobacz wideo Kiedy przyjąć drugą dawkę szczepionki na COVID-19, jeśli zachorowało się po pierwszej?

Dr Michał Sutkowski: Obostrzenia przyniosły rezultaty, ale i pogoda pomogła w walce z koronawirusem

- To jest pokłosie coraz lepszej sytuacji pandemicznej. Trzeba to skomentować jako dobre dane, które wskazują na to, że i obostrzenia przyniosły rezultaty, ale i pogoda pomogła w walce z koronawirusem - ocenił prezes Warszawskich Lekarzy Rodzinnych. Według niego ostatnie statystyki mogą też świadczyć o skuteczności szczepień. - W szpitalach obserwujemy głównie osoby starsze, niezaszczepione, albo osoby młodsze niezaszczepione. To one chorują - podkreślił.

Pawel GrzesiowskiDr Grzesiowski ostrzega: Indyjski wariant wirusa zdobywa nowe obszary

Zdaniem Sutkowskiego, dotychczasowa "gradacja luzowania obostrzeń" okazała się skuteczna i powinna być kontynuowana. Lekarz zaznaczył, że w 80 proc. liczba zakażeń zależy od nas - "to my możemy wszystko i poprawić, i popsuć".

W czerwcu może wzrosnąć liczba zakażeń

Pytany o kolejną falę zakażeń, zaznaczył, że pod koniec czerwca możemy się spodziewać "małej bryzy", a jesienią być może "nieco większej fali". Zastrzegł, że ich skala będzie nieporównanie mniejsza od tej, z jaką mieliśmy do czynienia podczas trzeciej fali. W ocenie Sutkowskiego "górka" pod koniec czerwca będzie następstwem luzowania obostrzeń, "które się jeszcze dzisiaj nie kumulują w postaci hospitalizacji".

Szczepionki od firm AstraZeneca i PfizerBadanie: dwie dawki szczepionek skutecznie zatrzymują indyjski wariant

- Możemy przypuszczać, że kolejne problemy zaczną się jesienią, bo zaszczepi się 50, a nie 80 proc. osób i wygaśnie odporność wśród tych, którzy już chorowali na koronawirusa - powiedział. - Uratujemy się działając, czyli powodując, że będziemy się szczepić - podkreślił.

Odnosząc się do dyskusji o tzw. paszportach covidowych powiedział, że taki certyfikat powinien być postrzegany jako służący bezpiecznej turystyce. - Będzie pewnie paszportem na Europę - podsumował. (PAP)

autor: Magdalena Jarco/ maja/ krap/

Koronawirus: wszystkie aktualne informacje i zalecenia na gov.pl

Więcej o: