Dr Paweł Grzesiowski ostrzega: Indyjski wariant koronawirusa zdobywa nowe obszary

Indyjski wariant koronawirusa rozprzestrzenia się po całym świecie. W Polsce i sąsiadujących krajach również odnotowano przypadki zakażenia tą mutacją. Dr Paweł Grzesiowski ostrzega na Twitterze, że sytuacja może rozwinąć się tak, jak w przypadku brytyjskiego wariantu wirusa.

Dr Grzesiowski stwierdził, że w przypadku walki z indyjskim wariantem koronawirusa niezbędna może być szczelna ochrona granic.

Zobacz wideo Czy "paszporty szczepionkowe" pomogą odmrozić biznes?

Doktor Grzesiowski ostrzega. Indyjski wariant koronawirusa może być groźny

"Wariant 'indyjski' zdobywa nowe obszary w Anglii. Sytuacja do złudzenia przypomina tę z grudnia 2020, kiedy walczył o dominację wariant "brytyjski" - napisał Paweł Grzesiowski na Twitterze, zwracając uwagę na to, jak niebezpieczny może być indyjski wariant koronawirusa.

"W marcu cała Europa była już "podbita", mamy maj, więc sierpień/wrzesień może być bardzo trudny" - zaalarmował Grzesiowski. Jego zdaniem niezbędna może być szczelna ochrona granic. Taki ruch mógłby zapobiec rozprzestrzenianiu się indyjskiego wariantu.

Indyjski wariant koronawirusa w Polsce. Dane ministerstwa zdrowia

18 maja ministerstwo zdrowia poinformowało, że u 31 osób w kraju wykryto wariant południowoafrykański koronawirusa, u 29 chorych - wariant indyjski, a u sześciu Polaków wariant brazylijski. Przekazano również informacje o wygaszeniu pierwszych ognisk indyjskiego wariantu koronawirusa w zakonach w Warszawie i Katowicach.

Szczepionka firmy AstraZeneca (zdjęcie ilustracyjne)Prezes AstryZeneki: Uratowaliśmy dziesiątki tysięcy istnień

Pacjentką "zero" indyjskiego wariantu koronawirusa była zakonnica z katowickiego zakonu Misjonarki Miłości Matki Teresy. Wówczas zakażenie odnotowano u 17 sióstr i 10 bezdomnych, którymi opiekowały się siostry.  

Szczepionki od firm AstraZeneca i PfizerBadanie: dwie dawki szczepionek skutecznie zatrzymują indyjski wariant

Brytyjska rządowa agencja Public Health England (PHE) poinformowała o wynikach badań przeprowadzonych w Wielkiej Brytanii. Wynika z nich, że dwie dawki szczepionek firm Pfizer/BioNTech oraz AstraZeneca skutecznie zapobiegają indyjskiemu wariantowi koronawirusa.

Więcej o: