Dwie dawki szczepionek skutecznie zapobiegają indyjskiej odmianie koronawirusa [BADANIE]

Dwie dawki szczepionek firm Pfizer/BioNTech oraz AstraZeneca skutecznie zapobiegają indyjskiemu wariantowi koronawirusa, choć po jednej dawce poziom ochrony jest wyraźnie niższy - wynika z badań przeprowadzonych w Wielkiej Brytanii, których wyniki opublikowano w niedzielę.

I po jednej, i po obu dawkach stopień ochrony jest także nieco mniejszy niż w przypadku wariantu brytyjskiego, który jest dominującym w Wielkiej Brytanii.

Zobacz wideo Ile czasu utrzymuje się efekt ochrony po zaszczepieniu?

Nowe badania. Szczepionki zmniejszyły liczbę symptomatycznych zakażeń indyjskim wariantem koronawirusa

Jak poinformowała rządowa agencja Public Health England (PHE), szczepionka Pfizer/BioNTech po dwóch tygodniach od podania drugiej dawki zmniejszała liczbę symptomatycznych zakażeń indyjskim wariantem o 88 proc., podczas gdy w przypadku wariantu brytyjskiego jest to 93 proc., natomiast w po podaniu dwóch dawek szczepionki AstraZeneki było to odpowiednio 60 proc. i 66 proc. Jak wyjaśniła PHE, niższe wskaźniki dla szczepionki AstraZeneca wynikają z faktu, że maksymalną skuteczność oferuje ona po dłuższym okresie niż dwa tygodnie.

Natomiast po podaniu jednej dawki, obie szczepionki po trzech tygodniach dają tylko 33 proc. ochrony, podczas gdy w przypadku brytyjskiego wariantu - 50 proc. W Wielkiej Brytanii stosowane są także szczepionki firmy Moderna, ale jako że zaczęto ich podawanie dopiero w kwietniu, nie zostały one uwzględnione w tych badaniach.

Brytyjski minister zdrowia Matt Hancock powiedział w niedzielę, że wyniki tych badań zwiększają jego pewność, co do tego, że 21 czerwca będzie można znieść pozostałe restrykcje w Anglii, tak jak jest to planowane. W związku z rosnącą liczbą przypadków brytyjskiego wariantu, w mijającym tygodniu brytyjski rząd zdecydował, że na obszarach zidentyfikowanych jako ogniska indyjskiego wariantu okres pomiędzy podaniem pierwszej a drugiej dawki skrócony zostanie z 12 do ośmiu tygodni.

Koronawirus w Wielkiej Brytanii

Tymczasem w niedzielę brytyjski rząd poinformował, że łączna liczba szczepionek podanych w całym kraju przekroczyła już 60 mln. Do soboty włącznie podano ich prawie 60,6 mln, z czego ponad 37,9 mln to pierwsze dawki, a ponad 22,6 mln - drugie dawki. W sobotę łącznie pierwszą i drugą dawką zaszczepiono ponad 762 tys. osób, co jest drugim najwyższym bilansem od początku szczepień.

W ciągu minionej doby wykryto 2235 nowych zakażeń koronawirusem i zarejestrowano pięć nowych zgonów z powodu Covid-19. Łączna bilans epidemii w Wielkiej Brytanii to ponad 4,46 mln stwierdzonych infekcji i 127 721 zgonów.

Z Londynu Bartłomiej Niedziński/ bjn/ kib/ PAP

Koronawirus: wszystkie aktualne informacje i zalecenia na gov.pl. 

Więcej o: