Francja. W Bordeaux wykryto niezwykle rzadki wariant koronawirusa. Przyspieszają szczepienia

Miasto Bordeaux w południowo-zachodniej Francji przyspieszy szczepienia dla mieszkańców jednej z dzielnic po tym, jak u blisko 50 osób wykryto bardzo rzadki wariant koronawirusa - poinformowała Regionalna Agencja Zdrowia Nowej Akwitanii.

- Wszyscy dorośli mieszkańcy dzielnicy Bacalan w Bordeaux mają uzyskać "bezwarunkowy" dostęp do szczepionek. Nastąpi to ten weekend lub - w najgorszym wypadku - na początku przyszłego tygodnia - powiedział Patrick Dehail, doradca medyczny Regionalnej Agencji Zdrowia Nowej Akwitanii (ARS Nouvelle-Aquitaine).

Zobacz wideo Ile czasu utrzymuje się efekt ochrony po zaszczepieniu?

Bordeaux. U 46 osób wykryto niezwykle rzadki wariant koronawirusa. Lokalne władze uspokajają 

- Współpracujemy z ministerstwem zdrowia, tak by zaopatrzyć się w potrzebną liczbę dodatkowych dawek szczepionek - dodał Dehail. Zaznaczył też, że przyspieszona akcja szczepień najprawdopodobniej obejmie cały obszar Bordeaux. 

Jak dotąd niezwykle rzadko spotykany wariant koronawirusa wykryto u co najmniej 46 mieszkańców dzielnicy Bacalan. Żadna z zakażonych osób nie była hospitalizowana. Chcąc poznać rzeczywistą skalę problemu, władze zdecydowały o przeprowadzeniu masowych testów, które trwają od piątku. 

Szczepionka przeciw COVID-19Instytut Roberta Kocha: Wielka Brytania "strefą mutowania koronawirusa"

 - Mówimy o wariancie, który został już zidentyfikowany na szczeblu krajowym, ale do tej pory występował niezwykle rzadko - tłumaczył Dehail cytowany przez agencję AFP. 

Wariant oznaczony jako VOC 20I/484Q jest spokrewniony z tym brytyjskim, ale posiada dodatkową mutację (E484K), na którą natrafiono również w wariantach południowoafrykańskim i brazylijskim. Przedstawiciele lokalnych władz podkreślają, że na razie nic nie wskazuje, by wariant, który rozprzestrzenia się w Bordeaux, był bardziej odporny na działanie szczepionek mRNA lub powodował cięższy przebieg choroby COVID-19. 

Więcej o: