Oficjalnie podawana liczba ofiar pandemii COVID-19 jest poważnie zaniżona. WHO podaje nowe dane

Liczba osób, których śmierć była, pośrednio lub bezpośrednio, spowodowana pandemią może być dwa, trzy razy wyższa i wynosić od sześciu do ośmiu milionów - poinformowała w piątek WHO.

Przy okazji prezentacji corocznego raportu przedstawiającego światowe statystyki zdrowotne specjaliści Światowej Organizacji Zdrowia oszacowali, że w 2020 roku z powodu pandemii zmarło co najmniej 3 mln osób. Oficjalne statystyki mówią o 1,2 mln ofiar.

Według zgłaszanych przez władze medyczne poszczególnych krajów danych, do maja 2021 roku pandemia pochłonęła 3,4 mln ofiar. Zdaniem WHO ta liczba naprawdę może być dwa, trzy razy wyższa.

Jarosław Kaczyński, PiSKaczyński powtarza swoje słowa o rodzeniu, by ochrzcić i pochować

"Według moich ostrożnych szacunków liczba ofiar pandemii może wynosić od 6 do 8 mln" - powiedziała zastępczyni dyrektora generalnego WHO Samira Asma. 

Przedstawiciele WHO podkreślili, że przyczyną niedoszacowania liczby ofiar jest m.in. brak w wielu krajach sprawnego systemu raportowania o zgonach czy niewystarczająca liczba przeprowadzanych testów na obecność koronawirusa. Przez to na COVID-19 umierało wielu pacjentów, u których oficjalnie nie potwierdzono infekcji. 

Zobacz wideo Ile czasu utrzymuje się efekt ochrony po zaszczepieniu?

Koronawirus. Poważna różnica w liczbach tzw. nadmiarowych zgonów

Analityk Organizacji William Msemburi zaznaczył, że te poszerzone statystyki obejmują osoby, które zmarły na COVID-19, chociaż nie wykazały tego oficjalne dane. Dotyczą również pacjentów, którzy zmarli na inne choroby, ale z powodu przeciążenia systemów opieki zdrowotnej i ograniczeń epidemicznych nie otrzymali potrzebnej pomocy - czyli pośrednie ofiary pandemii.

Z danych WHO wynika, że w 2020 roku poważna różnica w liczbach tzw. nadmiarowych zgonów i osób uznanych za ofiary epidemii występowała we wszystkich regionach świata. W samej Europie było 1,1-1,2 mln nadmiarowych zgonów i 600 tys. oficjalnie zgłoszonych ofiar pandemii.

"Wskaźnik nadmiarowej śmiertelności daje nam lepszy obraz, ponieważ oddaje zarówno bezpośrednie, jak i pośrednie skutki (pandemii)" - zaznaczył Msemburi. (PAP)

adj/ tebe/

***

Koronawirus: wszystkie aktualne informacje i zalecenia na gov.pl

Borys Budka i Grzegorz Schetyna podczas Krajowej Konwencji Platformy Obywatelskiej, 2017 r.Schetyna na wylocie z PO? "Nie wykluczam, że się z nim pożegnamy"

Więcej o: