Dworczyk o szczepieniach przeciw COVID-19 w szkołach. "Rozważamy takie możliwości"

Rząd rozważa możliwość szczepienia przeciwko COVID-19 w szkołach - poinformował Michał Dworczyk. - Ale najpierw zaczekajmy na zarejestrowanie dla tego przedziału wiekowego [poniżej 16 roku życia - przyp. red.] - powiedział pełnomocnik ds. szczepień.

Michał Dworczyk, szef Kancelarii Premiera i pełnomocnik rządu ds. szczepień, na antenie radiowej Jedynki mówił o tym, czy rozważane są szczepienia osób poniżej 16 roku życia. - Nie chciałbym spekulować, bo tutaj też sprawa zależy od rejestracji przez EMA [Europejska Agencja Leków - przyp. red.] od dopuszczenia do wykorzystania szczepionek dla 12-, 13-, 14- i 15-latków. Jeśli takie dopuszczenie będzie miało miejsce, również oczywiście będziemy uwzględniali w naszym Narodowym Programie Szczepień, ale najpierw będzie musiała wypowiedzieć się w tej sprawie Rada Medyczna przy premierze Mateuszu Morawieckim - powiedział Dworczyk.

Szef KPRM został również zapytany, czy będą szczepienia w szkołach. - Rozważamy oczywiście takie możliwości, ale najpierw zaczekajmy na zarejestrowanie dla tego przedziału wiekowego [poniżej 16 roku życia - przyp. red.] szczepionek. Natomiast jeżeli byłaby taka decyzja, to będziemy chcieli stworzyć taki system, który będzie najbardziej efektywny - poinformował Dworczyk.

Polityk podkreślił, że dynamika zapisów 20- i 30-latków jest mniejsza niż wśród osób starszych. - Aczkolwiek cały czas ten proces trwa, średnio dwieście kilkadziesiąt osób rejestruje się każdego dnia i przyrasta liczba osób funkcjonujących w systemie - zaznaczył. Jak dodał, w przyszłym tygodniu rozpocznie się kampania profrekwencyjna skierowana do najmłodszych grup. Będą w niej brali udział influencerzy.

Szczepienie- zdjęcie ilustracyjneBadania: AstraZeneca ma 89 proc. skuteczności, Pfizer - 90 proc.

Zobacz wideo U jak dużej części ozdrowieńców po COVID-19 zmiany w płucach nie zregenerują się samoistnie?

Szczepienia w Polsce

Od poniedziałku wszystkie osoby, które ukończyły 16. rok życia, mają automatycznie wystawione e-skierowanie na szczepienie. W przypadku osób, które ukończą ten wiek w tym roku, skierowania będą wystawiane po 16. urodzinach. Przed szczepieniem trzeba wypełnić kwestionariusz wstępnego wywiadu, który od czwartku jest dostępny na stronie gov.pl. Kwestionariusz musi podpisać opiekun prawny nastolatka. Można go pobrać ze strony i wypełnić w domu. Jeśli ktoś nie będzie miał wydrukowanego kwestionariusza ze sobą, będzie musiał przyjść na szczepienie z opiekunem prawnym, który musi wyrazić zgodę na szczepienie.

Aby zarejestrować się na szczepienie, należy zadzwonić na całodobową i bezpłatną infolinię NFZ- 989 lub zapisać się elektronicznie poprzez e-Rejestrację dostępną na pacjent.gov.pl, skontaktować się z wybranym punktem szczepień lub wysłać SMS na numer 664- 908- 556 lub 880- 333- 333 o treści: SzczepimySie.

Do tej pory, według danych ze strony rządowej, wykonano 16 812 136 szczepień. 4 995 207 osób jest już w pełni zaszczepionych.

Jest wstępne porozumienie Rady i PE w sprawie paszportów szczepieńWstępne porozumienie Rady i PE w sprawie paszportów szczepionkowych

Więcej o: