Alarmujące dane. Na szczepienia przeciwko COVID-19 zapisało się zaledwie 10 procent 16- i 17-latków

Z danych rządowego Centrum eZdrowie wynika, że 16- oraz 17-latkowie (albo ich rodzice, którzy muszą wydać zgodę na szczepienie) nie są zainteresowani szczepieniem przeciwko COVID-19. W pierwszych dwóch dniach z możliwości rejestracji na szczepienie skorzystało mniej niż 10 proc. nastolatków.

- Zainteresowanie szczepieniami przeciw COVID-19 wśród nastolatków w wieku 16 i 17 lat jest wyraźnie mniejsze. Zarejestrowało się ich ponad 40 tys. - przekazał w poniedziałek, 17 maja podczas konferencji prasowej Michał Dworczyk, szef KPRM oraz pełnomocnik rządu ds. szczepień. 

Zobacz wideo Kiedy przyjąć drugą dawkę szczepionki na COVID-19, jeśli zachorowało się po pierwszej?

Większość nastolatków nie rejestruje się na szczepienia przeciw COVID-19. 

Jak udało się dowiedzieć portalowi wp.pl, w ciągu dwóch pierwszych dni rejestracji roczników: 2003- 2005 na szczepienie zapisało się 100 985 tysięcy nastolatków, czyli niecałe 10 proc. wszystkich osób w kraju w tym przedziale wiekowym (w Polsce jest 1,4 mln osób w wieku od 15 do 18 lat, z czego 65 tys. to 18-latkowie).

17 maja na szczepienia przeciw koronawirusowi zapisało się:

  • 13 616 osób z rocznika 2005,
  • 38 620 osób z rocznika 2004,
  • 25 726 osób z rocznika 2003,

Z kolei 18 maja chętnych było znacznie mniej. W sumie zgłosiło się 23 tys. osób.  

- Odebrałam zaledwie kilka telefonów w sprawie szczepień nastolatków. Wcześniej, pytając pacjentów o szczepienia ich dzieci, słyszałam, że młodzież nie obawia się COVID-19. Nawet młode osoby, które przeszły już zakażenie koronawirusem, twierdziły, że objawy były lekkie, więc nie będą się szczepić - przekazała wp.pl lekarka i koordynatorka jednego z wrocławskich punktów szczepień. 

Z kolei prezes Centrum Medycznego Medyk w Rzeszowie oraz jeden z głównych organizatorów szczepień na Podkarpaciu, dr Stanisław Mazur, stwierdził, że "lekarzom pozostaje praca z nieprzekonanymi i dotarcie jak najbliżej nich". - Będziemy szczepić wszędzie, gdzie się da, przy każdym wydarzeniu masowym (...). Liczę, że w przekonaniu wielu osób pomogą realia wyjazdów wakacyjnych, gdy okaże się, że hotele czy linie lotnicze chcą wpuszczać osoby zaszczepione - dodał.

Dr Michał Sutkowski, prezes Warszawskich Lekarzy RodzinnychSpada liczba chętnych na szczepienie. Dr Sutkowski: Niektórzy się obrazili

Szczepienia dla 16- i 17-latków ruszyły 17 maja 

Szczepienia roczników 2003, 2004 i 2005 ruszyły w poniedziałek 17 maja. Żeby się zapisać na szczepienie, należy wypełnić kwestionariusz wstępnego wywiadu przesiewowego. Kwestionariusz jest dla pracownika medycznego podstawą decyzji, czy osoba może być zaszczepiona tego dnia. W przypadku osoby niepełnoletniej kwestionariusz będzie podpisywać rodzic. 

16- i 17-latkowie mogą być szczepienie wyłącznie preparatem firmy Pfizer, który został dopuszczony przez  Europejską Agencję Leków (EMA) jako jedyna szczepionka przeznaczona dla osób 16-letnich i starszych. 

Jest wstępne porozumienie Rady i PE w sprawie paszportów szczepieńWstępne porozumienie Rady i PE w sprawie paszportów szczepionkowych

Szczepionka dla 16- i 17-latków. Jak zapisać się na szczepienie?

Osoby niepełnoletnie mogą zapisać się na szczepienie tak, jak dorośli. Zobacz, w jaki sposób to zrobić: 

  • wyślij wiadomość SMS pod numer 664 908 556 lub 880 333 333 o treści: SzczepimySie;
  • dzwoń na bezpłatną infolinię 989;
  • za pośrednictwem Internetowego Konta Pacjenta na stronie pacjent.gov.pl, logując się za pomocą Profilu Zaufanego lub e-dowodu;
  • skontaktuj się z konkretnym punktem szczepień.
Więcej o: