Trzecia dawka szczepionki. Potrzebna? Ochroni przed wariantami wirusa? Wlk. Brytania rusza z testami

Brytyjscy naukowcy podadzą testowo trzecią dawkę szczepionki przeciw COVID-19 trzem tysiącom osób z różnych grup wiekowych. Co ciekawe - trzecią dawką będzie aż siedem różnych preparatów, również takich, które jeszcze nie zostały zatwierdzone.

W czerwcu w Southampton rozpoczną się testy trzeciej dawki szczepionki przeciw COVID-19. 

"Celem badania jest ustalenie, czy powinna być przeprowadzona kolejna tura szczepień i jaką szczepionkę  należy wówczas zastosować" - powiedział prof. Saul Faust, główny badacz skuteczności trzeciej dawki szczepionki z Uniwersytetu w Southampton.

Zobacz wideo Wielka Brytania. Czy zniesienie obostrzeń do 21 czerwca jest możliwe?

Trzecia dawka szczepionki - startują testy. "Może uchronić przed nowymi wariantami"

Badanie na uniwersytecie w Southampton ma umożliwić sprawdzenie, czy podanie trzeciej dawki szczepionki wzmocni ochronę organizmu przed koronawirusem. Obejmie trzy tysiące osób z każdej grupy wiekowej, które otrzymały pierwszą dawkę w grudniu lub styczniu - podaje BBC.

"Może się zdarzyć, że niektóre grupy wiekowe mogą nie potrzebować wzmacniacza, a inne już tak" - powiedział prof. Saul Faust. Przeprowadzone badanie pomoże doradcom ds. szczepionek zdecydować, czy konieczne jest ponowne zaszczepienie niektórych osób jesienią.

Pierwsze na świecie testy trzeciej dawki. Wykorzystają niezatwierdzone jeszcze szczepionki przeciwko COVID-19

Uczestnicy badania zostaną poproszeni o prowadzenie dzienników wszelkich skutków ubocznych po trzeciej dawce, która może być jedną z siedmiu różnych szczepionek przeciw COVID-19, a naukowcy przetestują odpowiedź immunologiczną uczestników po jednym, trzech i 12 miesiącach. Obejmuje to badanie ich krwi pod kątem przeciwciał przeciwko koronawirusowi - wysoki poziom jest oznaką, że mechanizmy obronne organizmu są przygotowane do walki z wirusem.

Oprócz dawek AstryZeneki, Pfizera i Moderny, niektórym osobom zostaną podane dawki szczepionek firm Novavax, Janssen, Valneva i CureVac, które są obecnie testowane na dużej liczbie osób, ale nie zostały jeszcze zatwierdzone przez brytyjskie organy regulacyjne. Będzie również grupa kontrolna, która otrzyma szczepionkę pozorowaną (placebo).

Naukowcy spodziewają się zwiększenia ilości przeciwciał, które mogłoby wystarczyć do ochrony przed wszystkimi krążącymi wariantami wirusa. Badanie nad skutecznością trzeciej dawki kosztuje 19,3 miliona funtów.

Ponad 20 milionów Brytyjczyków zostało w pełni zaszczepionych dwiema dawkami szczepionki przeciwko COVID-19 od momentu rozpoczęcia programu szczepień w Wielkiej Brytanii. Naukowcy wciąż nie wiedzą, jak długo trwa ochrona po przyjęciu zastrzyków.

Więcej o: