PAP: UE zgadza się na wjazd w pełni zaszczepionych podróżnych

Przedstawiciele państw członkowskich zgodzili się na zezwolenie na wjazd do UE podróżnym z krajów trzecich, którzy otrzymali niezbędne dawki szczepionek przeciwko COVID-19 dopuszczonych na szczeblu europejskim - potwierdził w rozmowie z PAP unijny dyplomata, prosząc o zachowanie anonimowości.

Ambasadorowie państw członkowskich Unii Europejskiej w Brukseli zgodzili się w środę na zaproponowane przez Komisję Europejską rozwiązanie, które ma złagodzić ograniczenia w podróżowaniu dla turystów spoza Unii. Decyzja ta nie jest jeszcze wiążąca. Informację tę jako pierwsza podała agencja AFP.

Zobacz wideo Ile czasu utrzymuje się efekt ochrony po zaszczepieniu?

UE zgodzi się na wjazd w pełni zaszczepionych podróżnych

Zgodnie z obecnymi ograniczeniami na terytorium UE w celach turystycznych mogą wjechać obywatele siedmiu krajów, w tym Australii, Izraela i Singapuru, niezależnie od tego, czy zostały zaszczepione.

Z Brukseli Artur Ciechanowicz (PAP). 

Koronawirus: aktualne informacje i zalecenia na gov.pl

Kolejka do punktu szczepień przeciw COVID-19 w Centrum Sportu GUMed przy ul. Dębowej 21 w GdańskuGdańsk. Punkt szczepień zawiesza działalność. Kłopot dla kilkunastu tysięcy osób

*****

W środę przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen poinformowała, że liczba osób w Unii Europejskiej, które zostały zaszczepione przynajmniej jedną dawką szczepionki przeciwko COVID-19 przekroczyła już 200 milionów. "Jesteśmy na dobrej drodze, żeby osiągnąć nasz cel: dostarczyć wystarczającą ilość dawek, aby zaszczepić 70 procent dorosłej populacji UE do lipca. Szczepienia pomogą nam przezwyciężyć pandemię" - napisała na Twitterze. Zaszczepionych co najmniej jedną dawką zostało więc już około 39 proc. dorosłej populacji Unii.

Michał Dworczyk zdradził dziś, że jeszcze w maju ruszy pilotaż paszportów covidowych. Dokładnie testy rozpoczną się miedzy 20 a 25 maja. - To będzie rodzaj aplikacji, w których będą skumulowane informacje na temat osób zaszczepionych, ozdrowieńców oraz osób, które mają aktualny test covidowy - powiedział szef kancelarii premiera w rozmowie z RMF MF.

Pilotaż paszportów covidowych już 20 maja. Dworczyk zdradza, jak będzie wyglądał (zdjęcie ilustracyjne)Pilotaż paszportów covidowych od 20 maja. Dworczyk o tym, jak będzie wyglądał

Rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz zapowiedział natomiast, że Polska od 1 czerwca będzie w pełni gotowa do przystąpienia do wprowadzenia certyfikatów szczepiennych. Planowane przez UE paszporty covidowe mają ułatwić podróżowanie i swobodne przemieszczanie się po Europie w czasie epidemii koronawirusa. 

Więcej o: