Niedzielski: Po wakacjach powinniśmy wrócić do normalności. Nieco innego zdania są naukowcy

Jeżeli pandemia nie zaskoczy nas nową mutacją, to po wakacjach powinniśmy wrócić do normalności, również w wymiarze funkcjonowania systemu opieki zdrowotnej - powiedział we wtorek minister zdrowia Adam Niedzielski.
Zobacz wideo Czy przyjęcie szczepionki przez osobę bezobjawowo zakażoną COVID-19 jest bezpieczne?

Minister zdrowia, komentując w TVP Info sytuację epidemiczną, ocenił, że ostatnie poluzowania obostrzeń na razie nie powodują przyrostów zachorowań. Zauważył, że liczby nowych przypadków systematycznie spadają. Adam Niedzielski powiedział, że w najbliższym czasie, mimo dalszego luzowania restrykcji, nie spodziewa się eskalacji zakażeń.

- W tym sensie rzeczywiście wychodzimy na ostatnią prostą. Mam nadzieję, że nie pojawi się żadna nowa mutacja, która nie będzie objęta zakresem ochrony szczepienia, bo to mogłoby się przyczynić do powstania następnej fali - dodał.

Szef MZ zwrócił uwagę, że w ciągu dwóch, trzech ostatnich tygodni przywrócono do systemu opieki medycznej ponad 16 tys. łóżek covidowych. Przypomniał, że w szczycie zachorowań trzeciej fali "przeznaczonych do walki z covidem" było 46 tys. łóżek.

- Myślę, że jeżeli pandemia nie zaskoczy nas nową mutacją (...), to w wakacje, czy po wakacjach, powinniśmy wrócić do normalności, również w wymiarze funkcjonowania systemu opieki zdrowotnej - ocenił Niedzielski.

Naukowcy obawiają się czwartej fali

Innego zdania są jednak naukowcy. Powrót uczniów do szkół może spowodować wzrost liczby nowych zachorowań - przewidują eksperci. -  Obawiamy się czwartej fali, czyli tej, która będzie spowodowana dosyć mocnym luzowaniem restrykcji w maju i czerwcu - powiedział w dr Franciszek Rakowski z Interdyscyplinarnego Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego UW w TVN24. Będzie to jednak inna fala. Rakowski doprecyzował, że "z początkiem czerwca już będziemy na krzywej wznoszącej się, a apogeum osiągniemy pod koniec czerwca."

Ministerstwo Zdrowia poinformowało we wtorek o 1734 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem. Zmarło 245 osób. Łącznie od 4 marca ubiegłego roku, kiedy wykryto pierwszy przypadek SARS-CoV-2 w Polsce, potwierdzono go u 2 856 924 osób. Od tego czasu zmarło 71 920 chorych z COVID-19.

KoronawirusNaukowcy z UW obawiają się "odbicia" w trzeciej fali i czwartej jesienią

autorka: Karolina Kropiwiec/PAP

koronawirus: aktualne informacje i zalecenia na gov.pl

Więcej o: