Przedstawicielka WHO: Polski rząd nie popełnił błędów w walce z koronawirusem

- Polski rząd nie popełnił żadnych błędów w walce z koronawirusem, a Polska jest dobrze przygotowana do walki z COVID-19 - powiedziała we wtorek na konferencji prasowej w szpitalu w Wolicy k. Kalisza przedstawicielka WHO w Polsce, dr Paloma Cuchi.

Paloma Cuchi podkreśliła, że po rozpoczęciu się epidemii w Polsce "natychmiast reagowano na nadchodzące zagrożenia". Jak wskazała, organizowano m.in. pomoc w postaci sprzętu i podejmowano działania opiekuńcze dla chorych i zagrożonych.

Zobacz wideo Czy "paszporty szczepionkowe" pomogą odmrozić biznes?

Przedstawicielka WHO o działaniach polskiego rządu ws. epidemii

Proces szczepień też przebiega bardzo sprawnie. Byłam zaszczepiona w Warszawie. Działanie tamtejszych służb było wspaniałe, a wszystko trwało zaledwie 15 minut

- powiedziała na briefingu prasowym. - Polski rząd nie popełnił żadnych błędów w walce z koronawirusem - oceniła, powołując się na stanowisko WHO w sprawie przygotowania poszczególnych krajów do walki z epidemią. Według organizacji - poinformowała Cuchi - podawanie szczepionki przeciwko COVID-19 nie powinno być na razie obowiązkowe.

Najpierw zależy nam, żeby ludzie zrozumieli, dlaczego szczepionka jest dobra dla nich. Każdy powinien być wyedukowany

- przyznała.

WHO: Polski rząd nie popełnił błędów w walce z COVID-19

Przedstawicielka WHO w Polsce dodała także, że trudno wskazać termin końca pandemii, ale od jej wybuchu zrobiono bardzo dużo, jeśli chodzi o poznanie choroby. - Pod koniec 2019 r. jeszcze nie wiedzieliśmy, co to jest COVID-19 i dlaczego ludzie umierają. Teraz wiemy, jakie środki zaradcze działają i zmniejszają zasięg pandemii. Widzimy coraz mniejszą grupę osób umierających i tych, którzy potrzebują pomocy - zaznaczyła, wskazując, że paszporty szczepionkowe to według WHO bardzo ważne świadectwa i zbiór informacji dla poszczególnych krajów.

Nie godzimy się jednak na to, żeby używać paszportów do ograniczania podróży. Nie ma potrzeby, żeby dzielić ludzi na zaszczepionych i nie. Wszystko musimy robić mądrze

- mówiła.

Cuchi odwiedziła we wtorek Wojewódzki Specjalistyczny Zespół Zakładów Opieki Zdrowotnej Chorób Płuc i Gruźlicy w Wolicy w celu zdobycia informacji na temat doświadczeń placówki w walce z koronawirusem i planów rehabilitacji pocovidowej. - WHO szuka takich szpitali, które podzielą się doświadczeniem i praktykami w walce z covidem. Ten szpital jest bardzo dobrym przykładem. Ważne jest, żeby wiedzieć, jak żyć z covidem i po covidzie. Dlatego gratuluję dyrektorowi i pani wicemarszałek. Aby uzyskać tak dobre wyniki, potrzebne jest wspaniałe przywództwo – powiedziała.

Obecna na konferencji wicemarszałek województwa wielkopolskiego Paulina Stochniałek zauważyła natomiast, że szpital w Wolicy "wyjątkowo doświadczył koronawirusa, ponieważ był przekształcany na covidowy dwukrotnie".

Dyrektor szpitala Sławomir Wysocki dodał:

Planowane jest wybudowanie pawilonu do rehabilitacji dla osób po covidzie. Podczas spotkania padł pomył, żeby to był tzw. eco house, czyli zielony szpital ekologiczny, w którym zostanie całkowicie wyeliminowany dwutlenek węgla. Na świecie jest ich tylko 120, a w Polsce jeszcze nie ma takiego.
Będzie w nim prowadzona rehabilitacja pocovidowa. Pacjenci będą uczyli się, jak poprawić wydolność i pojemność płuc i jak sobie radzić po ataku duszności.

*

(PAP)

Autorka: Ewa Bąkowska

bak/ joz/

Koronawirus: wszystkie aktualne informacje i zalecenia na gov.pl.

Więcej o: